Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Ce cheltuieli are un S.R.L.?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Ce cheltuieli are un S.R.L.?

As vrea sa stiu la ce cheltuieli lunare,trimestriale si anuale sa ma astept la infiintarea unui S.R.L.,neplatitor de T.V.A. si care ar ajunge sa fie platitor de T.V.A. pana la sfarsitul unui an calendaristic?Mentionez ca domeniul de activitate va fi magazin online pt imbracaminte copii si adulti,va multumesc anticipat
Ca srl microintreprindere fara angajati veti plati trimestrial impozitul pe venitul microintreprinderii 3% calculat la venitul total din acel trimestru conform facturilor. Anul urmator, cand veti dori sa scoateti ca dividende profitul realizat in anul precedent, veti plati impozit pe venitul din dividende acordate persoanelor fizice de 5%.
Cand veti inregistra minim 300000 lei cifra de afaceri adica venituri, veti fi obligat sa va inregstrati ca platitor de tva.