Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... aplicare lege
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

aplicare lege

Daca legea 61/1991 beneficiaza de jumatate din minim dupa ultimele modoficari? Sefii mei spun ca da, eu am citit si spun nu. Vreau sa ma luminez.
Multumesc!
Legea 61/1991
Art. 9
Dispoziţiile prezentei legi se întregesc cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia dispoziţiilor privind plata a jumătate din minimul amenzii.
dar de legea 203/2018 Art. 22. -

(2) De la data intrării în vigoare a prezentei legi, contravenientul poate achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege și în acele situații în care actul normativ de stabilire a contravențiilor nu prevedea expres această posibilitate.
Ce spuneti ?
Se aplica , atunci, acest act normativ ... este un conflict de legi , intrucat nu abroga implicit articolul din Legea 61/1991.