avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... aplicare lege
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

aplicare lege

Daca legea 61/1991 beneficiaza de jumatate din minim dupa ultimele modoficari? Sefii mei spun ca da, eu am citit si spun nu. Vreau sa ma luminez.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:10, 9 Noiembrie 2018
Legea 61/1991
Art. 9
Dispoziţiile prezentei legi se întregesc cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare, cu excepţia dispoziţiilor privind plata a jumătate din minimul amenzii.
dar de legea 203/2018 Art. 22. -

(2) De la data intrării în vigoare a prezentei legi, contravenientul poate achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege și în acele situații în care actul normativ de stabilire a contravențiilor nu prevedea expres această posibilitate.
Ce spuneti ?
Se aplica , atunci, acest act normativ ... este un conflict de legi , intrucat nu abroga implicit articolul din Legea 61/1991.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate achitare jumatate din minimul amenzii lege 61/1991 și lege 92/2007 steliana_ro steliana_ro Buna ziua, incepand cu 24.08.2018 intra in vigoare Legea 203/2018 privind masuri de eficientizare a achitarii amenzilor contravenționale. ART. 46 din ... (vezi toată discuția)
Posibilitate achitare jumatate din minim amenzi legea 61/1991 si legea 92/2007 steliana_ro steliana_ro Buna ziua, incepand cu 24.08.2018 intra in vigoare Legea 203/2018 privind masuri de eficientizare a achitarii amenzilor contravenționale. ART. 46 din ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea achitării a jumătate din minimul contravenției mariusbunga mariusbunga Noua lege 203/2018 care modifica Ordonanța 2 privind contravențiile prevede posibilitatea achitării a jumătate din minimul amenzii! Întrebarea e: ... (vezi toată discuția)