Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul concediu de odihna

Buna ziua,

Am un salariat care si - a dat demisia....La incetarea raporturilor de munca trebuie sa ii calculez si concediul de odihna. El are CIM din 2015. Ce se intampla cu concediu de odihna care nu l-a efectuat din 2015, 2016 ..l-a pierdut? Nu stiu cum sa calculez....

Codul muncii stabilește cât se poate de clar că, „în cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parțial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.

De exemplu, dacă un salariat a rămas cu zile libere din 2017, acesta trebuie să beneficieze de ele, începând cu ianuarie 2018, până la mijlocul anului 2019. Daca nu le-a luat le pierde?

Multumesc

Nu se pierde , se vor compensa in bani la incetarea c.i.m.