avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Posibilitatea prelungirii activităţii în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Posibilitatea prelungirii activităţii în învăţământ, după vârsta pensionării

Dacă lucrez în învăţământul preuniversitar şi am obţinut în instanţă dreptul de a mă pensiona la 65 ani, ca şi bărbaţii, respectiv în iunie 2019, iar acum prin Decizia 387/2018,toate femeile pot opta pentru această vârstă de pensionare, aş dori să aflu dacă mai pot solicita prelungirea activităţii cu încă 3 ani, conform Metodologiei privind mişcarea personalului didactic (OMEN 5485/13.11.2017 , art.28.
Dacă bărbaţii, cadre didactice, beneficiază de această posibilitate, cunoscând prevederile respectivei metodologii aş vrea să ştiu dacă pot beneficia de această continuitate, în cazul în care aş solicita acest lucru.
Cu stimă şi multe mulţumiri, Cornelia-Liliana

Alte discuții în legătură

Aplicare legislatie invatamant marita@irina marita@irina Sunt cadru didactic care la 31 august 2018 indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta. Conform OMEN 5485/2017 art 28 am solicitat prelungirea ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata? sunt cadru didactic de aproximativ ... garofitzza garofitzza Pensionare inainte de 65 de ani Sunt cadru didactic de aproximativ 39 de ani. Anul trecut, in luna februarie, as fi putut sa ma pensionez, implinind 61 de ani ... (vezi toată discuția)