avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata? Sunt cadru didactic de aproximativ ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata? Sunt cadru didactic de aproximativ ...

Pensionare inainte de 65 de ani
Sunt cadru didactic de aproximativ 39 de ani. Anul trecut, in luna februarie, as fi putut sa ma pensionez, implinind 61 de ani si 6 luni si avand stagiul de cotizare complet, respectiv 31 de ani si 6 luni, insa am optat pentru continuarea activitatii pana la implinirea varstei de 65 de ani, cf. Deciziei Curtii Constitutionale nr.387/2018 si art.29 alin.3, Capitolul II, Sectiunea a 6-a, din Metodologia-cadru privind mobilitatea personaluluididactic de predaredin invatamantul preuniversitar in anul scolar 2021-2022. Aceasta optiune am adus-o la cunostinta Consiliului de Administratie al scolii in care lucrez, in scris, in luna ianuarie a anului trecut.
Din motive obiective, am hotarat sa ma pensionez anul acesta. Fiind perioada mobilitatilor, am formulat o cerere catre C.A. al scolii, prin care am solicitat aprobarea incetarii contractului individual de munca incepand cu 1 sept. 2022 , avand indeplinite cumulativ conditiile privind pensia pentru limita de varsta in temeiul art.47 din Legea nr.127/8 iulie 2019 privind sistemul public de pensii.
Mi s-a raspuns ca am dreptul doar la pensie anticipata cu penalizari intrucat am optat anul trecut pentru continuarea activitatii cf. Deciziei C.C.R.
Doresc sa stiu la ce tip de pensie am dreptul.
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 14 Ianuarie 2022
garofitzza, utilizator
Cel mai recent răspuns: garofitzza , utilizator 00:19, 16 Ianuarie 2022
Ieri mi s-a comunicat ca mi se va desface contractul de munca incepand cu ziua de luni, intrucat cf. cererii mi-am dat demisia. Este legal? Ce pot face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizia ccr nr. 387 publicată în m.of. nr 642 din 24 iulie 2018 clrd clrd Am citit că Decizia CCR nr. 387 (femeile pot opta să se pensioneze la 65 de ani) este obligatorie de la data publicării în M.Of, deci din 24 iulie. ... (vezi toată discuția)
Revenire asupra opțiunii de pensionare Avida Avida Sunt născută la data de 16.12.1958, lucrez în invatamant și am un stagiu de cotizare de aproape 40 de ani. Trebuia sa ies la pensie in martie 2020, ... (vezi toată discuția)
Schimbare optiune Avida Avida Sunt născută la data de 16.12.1958, lucrez în invatamant și am un stagiu de cotizare de aproape 40 de ani. Trebuia sa ies la pensie in martie 2020, ... (vezi toată discuția)