Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce ma sfătuiți să fac in urma comunicări?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce ma sfătuiți să fac in urma comunicări?

Sa fac apel si sa cer amanarea aplicari pedepsei , pentru a nu-mi pierde locul de munca si sa nu-mi fie pătat cazierul. Asta este comunicarea ,,edeapsa de 6 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de fals intelectual, faptă prevăzută ?i pedepsită de art. 289 alin. 1 din Codul Penal din 1968. În baza art. 81 vechiul Cod Penal, dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei închisorii aplicată inculpatului, stabilind un termen de încercare de 2 ani şi 6 luni, potrivit art. 82 vechiul Cod Penal, cu aplicarea art. 5 alin. 1 noul Cod Penal. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 vechiul Cod penal, privind revocarea suspendării condi?ionate, dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat va săvârşi din nou o infracţiune, pentru care se va pronunţa o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen. În baza art. 71 vechiul Cod Penal, cu aplicarea art. 5 alin. 1 noul Cod Penal, interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a) teza II şi lit. b) vechiul Cod Penal, respectiv a dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice ?i a dreptului de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat, iar în temeiul art. 71 alin. 5 vechiul Cod Penal suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale.
Este dreptul dvs sa formulati apel daca sunteti nemultumit de solutie. Pentru o opinie juridica pertinenta, apelati la un avocat care o sa fie in masura sa va raspunda dupa ce studiaza dosarul.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat