avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere perioada de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere perioada de preaviz

Buna dimineata. Lucrez in prezent la o institutie publica si am dat concurs la o alta institutie publica unde am reusit. Problema este ca directorul nu vrea sa renunte la perioada de preaviz. Existao solutie legala de a putea scurta perioada de preaviz? V multumesc.




Cel mai recent răspuns: emaio , utilizator 11:13, 12 Noiembrie 2018
Singurele solutii sunt :
- renuntarea angajatorului la perioada de preaviz ramasa;
sau
- absenta nemotivata a dvs, care poate duce la desfacerea disciplinara a c.i.m.
Va multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinare in preaviz laura-jurist laura-jurist buna ziua pe perioada de preaviz, unui angajat i se poate face cercetare disciplinara pentru absente nemotivate? se poate ca angajatorul sa renunte la ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate urmate de demisie freeasabird freeasabird Buna ziua, Am urmatoarea situatie: Un angajat nu s-a mai prezentat la serviciu din data de 3 ianuarie 2011 si pana in prezent. In data de 25 februarie s-a ... (vezi toată discuția)
Sunt in preaviz si mi-am gasit de lucru. menebetu menebetu Luni (25.02.13) am fost anuntat ca se fac restructurari in firma si ca se renunta la serviciile mele si a unui coleg. A venit unul dintre sefi pe la orele 23 ... (vezi toată discuția)