Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avansuri incasate de la clienti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avansuri incasate de la clienti

Societatea noastra are un punct de lucru - fabrica de produse finite din lemn masiv intr-o locatie din alt judet.
In acelasi timp societatea are un punct de lucru- magazin de prezentare si desfacere atat produse de fabrica cat si produse de la diversi furnizori, intr-o locatie din alt judet. Vanzarea cu amanuntul spre populatie si societati se face cu bon fiscal din magazin.Vanzarea din fabrica se face cu factura.
In magazin (fiind de prezentare) preluam comenzi pentru fabrica la produse executate pe comanda .
Intrebare: putem incasa avansuri pentru comenzi in magazin cu chitanta si factura de avans?
Trebuie emis bon fiscal si pt avans. OUG 28/1999 nu precizeaza vreo exceptie in acest sens.

Art. 1. - (1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.