avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata concediu medical

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire.
Actualul angajator nu mi-a platit concediul medical adus in luna octombrie pe motiv ca nu am lucrat la ei 6 luni, eu fiind angajata din luna mai.
Este corect acest lucru? Au spus ca asta e legea.
Mentionez faptul ca am lucrat tot anul acesta si chiar am adus o adeverinta de la vechiul loc de munca.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:31, 14 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este adevarat ... stagiul de cotizare se poate cumula de la mai multi angajatori.

Sesizati Casa de Asigurari de Sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere fara drept de preaviz Florinabogoi Florinabogoi Ce se piate face ib cazul in care am fost concediata fara drept de preaviz si fara a ma da in somaj macar avand in cadrul unitatii o vechime de 1 an si 8 luni? (vezi toată discuția)
De ce refuza angajatorul plate concediului medical al soției? ... Alexandru9898 Alexandru9898 De ce refuza angajatorul plata concediului medical al soției? Soția are 5 luni stagiu cotizare la fostele locuri de muncă plus o lună la actualul loc pe ... (vezi toată discuția)
Ce pot face în cazul în care: Gherghe Ana Gherghe Ana Angajatorul nu dorește să îmi elibereze adeverință cu zilele de concediu pentru a-mi servi la medicul de familie (vezi toată discuția)