Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe succesiune

Desi in unele grile se prevad reduceri de 10 %-20 % pentru imobilele mai vechi , am vazut ca putini notari aplica aceste reduceri. In unele grile valoarea imobilelor se stabileste in functie de suprafata utila, in alte grile in functie de suprafata construita. ( In actele de proprietate este trecuta de cele mai multe ori suprafata construita a unui imobil, si putini notari inmultesc suprafata construita cu 0,8 ca sa afle suprafata utila, IM CAZUL UNDE GRILELE PREVAD CA VALOAREA IMOBILULUI SE STABILESTE IN FUNCTIE DE SUPRAFATA UTILA ). Astfel ca un om care o casa cu suprafata construita de 100 mp ar trebui sa plateasca la notar pentru 80 mp suprafata uitila, nu pentru 100 mp CONSTRUITA ), dar sunt putini notari care fac acest lucru. In grilele notariale nu se face disctinctia intre casele facute din caramida, si casele facute din alte materiale, nu se tine cont de inaltimea imobilului., toate casele dintr-o anumita zona a orasului, avand aceasi valoare, indifiremt din ce materiale sunt construite . ( De asemenea in grilele notariale nu se prevede valoarea bunurilor mobile , ceea ce este foarte grav dupa parerea mea), Se intampla in unele cazuri ca o persoana sa mosteneasca o rabla de masina veche si notarul evalueaza acea rabla la 50000 de lei , si aplica grila notariala ca si când masina ar fi bun imobil. ( ceea ce este o bataie de joc adresa clientilor). Eu vorbesc din proprie experienta pentru ca am patit acest lucru, o masina de 1000-2000 de lei, a fost evaluata la notariat la o suma de 50000 de lei, si am platit taxa de succesiune de 721 de lei, ca si când masina ar fi fost bun imobil. ( o bataie de joc). Masina nu are cum sa faca 50000 de lei, o face acolo 5000 de lei, sau nici atata. De ce in grilele notariale nu este trecuta o valoare si pentru bunurile mobile ? Am observat ca foarte putini notari arata grilele notariale clientilor.
broscuta1000, utilizator
1. Pentru ca sunt n bunuri mobile pe lumea asta. De la autoturisme, la tablouri, farfurii, linguri si tigai. Realizati ca nu se poate intocmi o expertiza care sa acopere toate bunurile mobile.
2. Pentru dezbaterea succesiunii nu este obligatorie documentatia cadastrala (adica masuratorile). Astfel incat, se prezinta oameni cu acte de proprietate vechi de peste 20 de ani, facute la Notariatul de Stat, unde fie nu e mentionata deloc suprafata casei, fie e mentionata suprafata de x m.p. Ca e utila, ca e totala, ca e construita....Ar trebui sa vi se solicite documentatia cadastrala, dar daca notarul face acest lucru, iar nu e bine, ca va pune pe drumuri si sa dati bani la inginerii de cadastru.
3. Ce inseamna in viziunea dvs "imobile mai vechi"? Mai vechi de cati ani? Si daca e vechi, inseamna automat ca e si darapanat? Si Pelesul are 100 si ceva de ani. In viziunea clientilor, totul e vechi, darapanat, parasit si nasol. Ia vedeti pe OLX cu cat se vand in realitate apartamentele "vechi". Sub 30.000 nici nu gasiti. Lasati, ca nici clientii nu declara realitatea.
4. Grilele notariale se intocmesc pe judete. In functie de cine le-a intocmit, valorile sunt separate pentru caramida si pentru alte materiale. Alteori, nu.
5. Daca sunteti nemultumit de valorile din grila, sunteti liber sa contactati un expert si sa prezentati propriul dvs raport de evaluare.
6. Ati semnat o incheiere finala. Se presupune ca ati citit-o inainte de a o semna. Daca valoarea autoturismului v-a cauzat atatea nemultumiri, de ce nu ati discutat cu notarul?
7. Notarul nu are obligatia legala sa justifice modul in care a perceput taxele decat organelor fiscale si de control.
Si nu e "taxa de succesiune", ci procedura succesorala,
Procedura succesorala nu e o taxa.
raluk 0207 in grila notariala asa scrie ca pentru casele mai vechi , se face o reducere cu 10 % sau 20 % in functie de vechimea imobilului. Si m-am uitat pe OLX la o casa foarte frumoasa, a unor mosieri care au fost rude cu familia mea, casa are 700 de mp amprenta la sol, dar de fapt e mult mai mare, ca are si pivnita,( poate suprafata desfausrta are 1400 mp, nu stiu cati mp are pivnita, dar oricum are pivnita peste tot) si are un teren de 1423 mp, si e foarte ieftina 469000 de euro. Casa e veche si unele camere nu arata chiar asa de bine, dar daca se renoveaza acea casa va arata super. Eu cred ca o casa ca aia nu o faci nici cu 2 milioane de euro. Si ca sa fiu sincer nu am semnat nicio incheiere finala. M-a pus notarul sa trec acolo bunurile, dar in dreptul evaluarii a lasat spatiu gol. E adevarat ca la alte bunuri am stabilit valoarea lor de comun acord cu notarul. Si notarul ar trebui impreuna cu clientul sa analizeze grila, asa cred eu ca ar fi corect. Dar in Romania notarul nu ii spune niciodata clientului cum a ajuns el la acele sume.Eu cred ca asa ar fi bine, ca notarul sa-i spuna si clientului cum ajunge la acele sume. ( ca nu toti oamenii au facut Dreptul ) De multe ori notarii calculeaza gresit. Sau uneori aplica grila gresit, mie mi s-a intamplat acest lucru. E adevarat ca nici clientii nu declara intotdeana realitatea, tocmai pentru ca notarii au taxele foarte mari. Romania are cele mai mari taxe notariale, de 14 ori mai mari decat germanii, si noi nu avem salarii mari ca in Germania, doamna raluk0207, Vad ca ii aparati pe notari, ar trebui ca notarii sa fie bucurosi ca ontin destui bani de la noi. Si ca tot ati facut referire la Palatul Peles. Pe internet scrie ca Familia Regala cerea cam 30 de milioane de euro pe acest castel, suma care mie mi se pare derizorie, intrucat castelul face mult mai mult. raluk 0207 dumneavoastra sunteti notarita ? Si apoi daca in acte nu scrie suprafata imobilului, notarul de unde ia aceasta suprafata? ( o ia de la primarie , de la taxe si impozite). Partea proasta este ca daca suprafata e mai mica decat cea reala, când omul va vrea sa vanda acel imobil, cadastristul va constata o suprafata mai mare. Si atunci va fi nevoit sa mearga din nou la notar, sa faca notarul un supliment la certificatul de mostenitor. Desi eu am intalnit cazuri, in care partiel au declarat o suprafata mai mica la notar, apoi cadastristul a intabulat o suprafata mai mare, si partile au vandut casa la acelasi notar, desi in actele de proprietate nu aveau acea suprafata, ci una mai mica. Suprafata mai mare aparea doar in actele de la cadastru, nu si in cele de proprietate. Deci pe undeva si notarii stiu ca partile declara o suprafata mai mica, dar ca sa ia niste bani de la oameni, desi stiu ca oamenii declara o suprafata mai mica, prefera sa incheie aceste acte. Deci pana la urma, banul este zeul la care se inchina toti ! E adevarat ca sunt multe bunuri mobile, dar ar trebui macar la masini sa fie trecuta acolo o valoare. Si apoi legea 165/2013 e o bataie de joc, la adresa proprietarilor natinalizati de comunisti, intrucat se dau despagubri la valoarea grilei notariale din 2013, nu la valoarea caselor nationalizare de comunisti. Asta daca nu vor muri fostii proprietari sau mostenitorii acestora, ca vad ca ANRP asteapta ca sa moara toti proprietarii, sa nu mai primim nimic !
broscuta1000, utilizator
raluk0207 dar vad ca se numeste taxa notariala succesiune, asa scrie pe net. Procedura e procedura, taxa e taxa . [ link extern ]
broscuta1000, utilizator
Este "taxa notariala pentru dezbaterea succesiunii ".
E ca si cum ati spune "taxa de plombe ".
Sunt convinsă că ați semnat o încheiere finală. Altfel, înseamnă că de fapt nu ati dezbătut nici o moștenire.
După cum am spus, grila notariala este pentru fiecare județ. Dvs va referiți doar la cea e care ati vazut-o dvs.
Si repet, daca sunteti nemulțumit, folositi acele 2 miliarde pe care voiati să le dati șpagă, contactați un expert și prezentati propria dvs expertiza. Oricum, 700 de lei cât spuneti ca ati dat e o sumă infimă pentru posibilitățile dvs financiare.
In privinta onorariilor notariale, ele sunt la fel de vreo 7 ani incoace. Pana si painea s-a scumpit. Stiti cat costa o procura la un notar in Spania? 300 de euro.
Susțineri niste despre care nu dețineți suficiente informații.

Onorariile notariale sunt minimale și nu sunt negociabile.
Nu va convine? Alegeți alt notar sau mergeți în instanță.
Manuela Rășină, administrator