Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere despagubiri la ANRP, titularul cererii decedat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere despagubiri la ANRP, titularul cererii decedat intre timp

Tatal meu a depus la ANRP un dosar (in anul 2005) pentru a fi despagubit pentru imobilul parintilor lui, preluat in mod abuziv pe vremea regimului comunist. Zilele trecute, am primit in sfarsit o adresa din partea ANRP pentru a veni in completarea dosarului cu cateva dicumente. Intre timp, tatal meu a decedat (in 2009). Mama este in viata, mai am o sora. Ce demersuri sunt de facut, avand in vedere ca tata a decedat intre timp?
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa tatal dvs, unde va trebui inclusa suma acordata ca despagubire.
inca nu am nicio suma. dosarul inca nu este solutionat. ANRP a trimis o adresa pe numele tatalui in vederea solutionarii dosarului.
Atunci trebuie sa obtineti un certificat de calitate de mostenitor, in baza caruia sa continuati procedura.
Certificatul de calitate de mostenitor il obtineti de la orice birou notarial din circumscriptia Judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Trebuie sa se prezinte toti mostenitorii.
Pama rezolvati cele mentionate anyerior trimiteti actele pt a nu pierde timp si apoi depuneti si certificatul calitate mostenitor.Ar fi bine sa aratati adresa unui av sunt discutii mai ample .
in anul 2009 am facut un certificat de mostenitor (bunuri mobile) in care s-a trecut masa succesorala, mostenitorii si cotele parti. Nu au fost declarate bunuri imobile deoarece nu existau si nu exista nici la ora actuala. E valabil certificatul din 2009? Pot sa il folosesc pentru a continua procedura la ANRP?