Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate și stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate și stimulent de insertie

Buna ziua! Va rog sa ma lămuriți intr.o situație neplăcută. Sunt in stimulent de insertie si totodata ma aflu si in concediu de lauzie si mergând dupa niste acte la Ajpis Vn.. mi s.a comunicat că am debit si ca trebuie sa returnez contravaloarea stimulentului de inserție pe cele 126 de zile de concediu de maternitate. Din ce am citit aici , daca am inteles eu bine, stimulentul se acordă si pe perioada concediului de maternitate.
Pentru a va lamuri mai bine intrebati la Ministerul Muncii si la ANPIS daca Ordinul 1474/2011 este abrogat.

Anexa 1 pct.19
situatie : Se poate acorda stimulentul de inserție pe perioadele în care persoana beneficiară se află în concediu medical, concediu pentru îngrijirea copilului bolnav, alte tipuri de concedii medicale acordate în baza prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.

solutie : Pe perioada concediilor medicale, concediilor pentru îngrijirea copilului bolnav sau altor tipuri de concedii reglementate de OUG nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, deoarece în aceste perioade sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, respectiv venituri din salarii, activități independente sau agricole, persoana poate beneficia de stimulentul de inserție.
[ link extern ] -
Multumesc pt informatii! Am primit raspuns de la Anpis si intr-adevar, pe perioada concediu pre / postnatal nu se acorda stimulent.