Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pfa pentru calcularea venitului net pe 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pfa pentru calcularea venitului net pe 2018

Am inteles ca pentru anul 2018 nu se mai emit decizi de impunere de anaf. Pe anul 2017 la calcularea venitului net au fost excluse chetuielile cu contributiile la cas, csss . Dar acum, pentru calcularea venitului net pe 2018 sunt cheltuieli deductibile plata contribuțiilor la cas si cass pe venitul estimat pe 2018, dar contributiile plătite la cas, cass pe anii anteriori regularizare a pe 2016 si 2017 . Toate aceste plăți sunt cheltuieli deductibile pe 2018 in reg. de încasări și plăți.
george-neagu, moderator
Nu se iau in calcul decat contributiile sociale facute in anul 2018 aferente acestui an, nu si cele din anii anteriori, chiar daca sunteti obligata sa-l treceti in registrul jurnal de incasari si plati. Acolo o sa apara, daca aveti asa ceva ca si cheltuieli, si sume de pe bonurile de benzina, de exemplu. Adica o valoare care ca si cheltuila este deductibila limitat. Deci cand va fi sa completati declaratia unica la capitolul cheltuieli, nu veti lua automat totalul valoric din registru si sa-l treceti in declratie la rublica de cheltuieli ci veti selecta doar acele cheltuieli deductibile. Desfasuratorul calculului o sa-l treceti in registrul de evidenta fiscala.
george-neagu, moderator