Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

ce opinie aveti,daca angajatul in perioada de proba daca intra in concediu medical, angajatorul ii poate desface prin notificare contractul de munca avand in vedere ca nu corespunde postului din p. de vedere profesional?

in timpul concediului medical este suspendat cim, daca aveti concediu medical luat anterior emiterii deciziei de incetare a cim, atunci nu va poate desface cim

daca v-a comunicat decizia de necorespundere si va desface contractul si apoi ati adus concediul medical ... cm nu mai este valabil :O
daca notificarea este inainte de concediu medical ii puteti desface CIM
Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;

Potrivit art.31 din Codul Muncii pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 30 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
Pentru persoanele cu handicap încadrarea se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
În cazul muncitorilor necalificati, perioada de proba are caracter exceptional si nu poate depasi 5 zile lucratoare.
Absolventii institutiilor de învatamânt se încadreaza, la debutul lor în profesie, pe baza unei perioade de proba de cel mult 6 luni.
Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.
Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă. aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă.
Margareta Stanciu a scris:

Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;

Potrivit art.31 din Codul Muncii pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 30 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
Pentru persoanele cu handicap încadrarea se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
În cazul muncitorilor necalificati, perioada de proba are caracter exceptional si nu poate depasi 5 zile lucratoare.
Absolventii institutiilor de învatamânt se încadreaza, la debutul lor în profesie, pe baza unei perioade de proba de cel mult 6 luni.
Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.
Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă. aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă.

Asa..si...?!
O opinie la subiect?
Notificarea respectiva, are valoarea unei decizii in restul cazurilor. E ca si cum, dupa decizia de incetare a unui cim, ar veni cu concediu medical... absurd ;)
mda, nu est o situatie care sa aiba chiar o solutie fara un grad de risc...

dac are per de proba 30 de zile si vine in ultima sapt cu un concediu medical de 2 sapt, care se termina dupa cele 30 de zile au ex[irat?
Atunci mai e angajatorul in drept sa notifice desfacerea cu o simpla decizie? (Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.)

pentru ca avand in vedere ca incetarea in baza art 31 nu este o incetare de drept a unui CIM, atunci nu putem spune ca poate opera aceasta notificare in ciuda existentei unui medical.
pe de alat parte avand in vedere ca cele 30 de zile de proba au fost suspendate de medical, putem spune ca nu au fost efectuate toate cele 30 de zile in mod efectiv -deci nu s-a putetu beneficia de catre angajator de verificarea aptitudinilor in per de proba concreta, cu alte cuvionet, concediul medical decaleaza data la care se inpmlinesc cele 30 de zile de proba cu durata medicalului.

Sunt doar opinii, asa ca orice hotarare este supusa riscului de a fi atacata in intsnat care va fi cea ce va stabili care opinie este cea corecta :D
Problema nu este chiar asa de simpla...