Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua.
Ma aflu in ingrata situatie de a nu primi somaj.
Am lucrat doua luni de zile la o firma cu cim pe perioada nedeterminata.
Fiind in perioada de proba, mi s-a desfacut cim cu art. 31 alin.1.
Astazi am fost la AJOFM si mi s-a comunicat ca pentru a beneficia de somaj trebuia art. 31 alin 3.
Vreau sa mentionez ca nu am beneficiat de preaviz si ca nici instiintare de desfacere a cim nu am primit.
Care este adevarul?
Care este diferenta intre cele doua aliniate ?
Mihaela140979, utilizator
1. Codul muncii spune:

Art. 31
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.

(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

2. - Asadar cei de la AJOFM au dreptate.
- Contractul individual de munca (CIM) nu poate inceta cu art.31(1), ci cu art.31(3).

3. Mergeti la angajator sa refaca decizia de incetare a CIM.