Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despăgubire staționare taxi (în calitate de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despăgubire staționare taxi (în calitate de păgubit), ca urmare a unui accident. Mai este de actualitate acest tip de despăgubire?

Mai este de actualitate acest tip de despăgubire. Mâine fac 4 săptămâni de staționare și sunt și operator de transport. Întâmpin reticență din partea [[EDITAT]
Manuela Rășină, administrator
legea 132/2017, art.11,. al. 2 pct D, zice ca da.
.d) prejudicii reprezentând consecinţa lipsei de folosinţă a vehiculului avariat, inclusiv
înlocuirea temporară a vehiculului, pe baza opţiunii persoanei prejudiciate;
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Dauna materiala, respectiv, costul reparatiei autoturismului in urma accidentului, v-a fost platita? In functie de raspuns. se poate raspunde la problema dvs.
ing. Ioan Ciobanu
Săptămâna viitoare urmează să recepționez mașina din service, deci cred că înseamnă că vor achita costul reparației. Problema e că asiguratorul mi-a dat răspuns negativ la cererea de despăgubire pentru perioada staționării, reparației taxiului, invocând ARTICOLUL 25 din Norma 20/2017.
Eu cred că acest articol se referă doar la persoanele fizice, nu și la operatorii de transport

Manuela Rășină, administrator
Art. 25 din Norma nr. 20/2017 a ASF nu face diferentiere intre persoanele fizice si cele juridice. Prevederea se aplica oricarei persoane pagubite.
ing. Ioan Ciobanu
Pentru a face taxi autorizat, trebuie să ai licență și mașina. Ambele sunt unice. In caz de accident nu poți înlocui mașina avariata, deoarece licența e exclusiv pe acea mașină. Doar făcând dosar de înlocuire a mașinii , ceea ce durează mai mult decât reparația in sine. Să înțeleg că la instanța stăm la mila judecătorului pt că , chipurile, nimeni nu s-ar gândit la așa speță?

Manuela Rășină, administrator