Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Mă poate obliga asiguratorul să anulez constatarea ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Mă poate obliga asiguratorul să anulez constatarea amiabilă?

Recent am fost implicată într-un accident. Mașina avariată , pentru care se solicită asigurarea și lovită de mine s-a lovit și de bordură, prin urmare are daune și pe partea cealaltă la jenti. Asiguratorul invocă faptul că a fost implicată a treia parte, bordura, și nu poate despăgubi păgubitul decât dacă aducem un proces verbal de la politia rutiera. Acest lucru presupune să mă duc să anulez amiabila, să mi se ia permisul și să iau și amendă având în vedere că nu am mers la poliție în 24 de ore. Mi-au trimis și o hârtie în care invocă art. 17 din legea 132/2017 și art.41 din ASF 20/2017.
Formularea deconstatare amiabilă a accidentului se poate folosi numai în cazul în care în accident sunt implicate doar 2 vehicule.
În Codul rutier bordura este inclusa in categoria vehiculelor. Prin urmare in accidentul la care va referiti au fost implicate doar 2 autovehicule, prin urmare, este posibila constatarea amiabila a accidentului.. De menționat că impactul unuia dintre autoturisme de bordura se datorează în exclusivitate impactului dintre cele 2 autoturisme. Dacă nu am fost clar contactati-mă telefonic.
Ing. Ioan Ciobanu - 0722533814