Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infintare magazin online
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infintare magazin online

Buna ziua,
Doresc un sa infintez un magazin online cu produse bio pe care Intentionez sa le ambalez personal. Am nevoie sa stiu de ce autorizatie am nevoie pentru a le putea ambala. De asemena vrea sa stiu de ce cod CAEN este nevoie pentru aceasta activitate si daca trebuie sa emit factura pentru ce vand online?
Multumesc
Mihai3090, utilizator
Buna seara,

in privinta codului CAEN:
Cod CAEN 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Aceasta clasa include comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumparatorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informatiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achizitionate pot fi descarcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Aceasta clasa include:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda
Aceasta clasa include de asemenea:
-vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitatii cu amanuntul pe Internet

Aceasta clasa exclude:
-vânzarea cu amanuntul a autovehiculelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupele 451, vezi cod CAEN 453
-vânzarea cu amanuntul a motocicletelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459

Factura - este obligatoriu de intocmit pentru fiecare client din mediul online
Constantin Vera, Contabil