Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce salariu minim brut si ce salariu minim net trebuie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce salariu minim brut si ce salariu minim net trebuie sa primesc?

Ce salariu minim brut si ce salariu minim net trebuie sa primesc? Am 4 ani de facultate, si 1 an de master. Ce salariu minim brut si ce salariu minim net trebuie sa primesc? Nu am mai lucrat pana acum cu carnet de munca. Am lucrat 8 ani de zile la negru fara salariu ( mi se dadeau doar mici cadouri pentru munca mea ), iar de cele mai multe ori nimic , ce sa fac ? Noroc ca am teren arabil , pe care mi-l lucreaza arendasul, ca altfel as muri de foame.
vulpita200, utilizator
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.01.2018, salariul minim brut este de 1900 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.
Am inteles ca cei care au studii superioare vor avea un salariu mai mare.
Când se va adopta actul normativ , vom ști siguri ce se prevede in acesta.