Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Concubinul meu este foarte violent cu mine și cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Concubinul meu este foarte violent cu mine și cu copiii. Ce pot face ca să nu se mai apropia de noi?

Buna ziua.
Ce pot face legal pt a nu se mai apropia de mine, si pentru ca vreau sa plec din ap unde amândoi stăm, vreau sa iau copiii si sa ma mut singura, iar el ma amenința că atunci când vine în țară o să își ia copilul pe cale legală.
Este foarte violent cu mine, cât și cu minorii în vârstă de 8 si respectiv 2 ani !
Dețin cateva înregistrări video si audio si mesaje si poze în care el îmi aduce injurii si jigniri si amenințări.
A dat și în mine, dar neavând bani pe moment nu am putut să îmi fac certificat medico legal si am doar poza, dar copilul cel mare a asistat la toate aceste bătăi si rele tratamente aplicate lui cât și mie.
Manuela Rășină, administrator
Solicitați instantei emiterea unui ordin de protecție prin care sa i se interzică sa ia legătura cu dumneavoastră și să fie obligat să păstreze o anumită distanță ta fata de dumneavoastră și față de copii. Succes!
Cu considerație,
Av. Olteanu Ionuț
Noi nu suntem căsătoriți, doar minorul de 2 ani este copilul lui, atât !
Trebuie sa merg la tribunal sa fac ce mi-ati spus dvs sau cum ? Nu am avut probleme pana acum cu instanta si nu stiu cum sa procedez !? Imi trebuie avocat ?
Mi se iau in considerare ca probe dovezile ce eu le am ?
La poliție dacă merg pt amenințările de zilele trecute, mă bagă în seamă sau mă i-au la mișto, că mai sunt și cazuri de astea...
Multumesc frumos.
la Poliţie, faceţi plângere în scris şi luaţi număr de înregistrare sau mergeţi direct la Parchet, au orar de depunere documente, mergeţi cu plângerea şi luaţi neapărat număr de înregistrare.Veţi fi chemată să daţi declaraţii, la fel, şi el va fi chemat, separat.
Ordin de protecție nu cred ca veti obtine si nici nu va ajuta.

O plângere penală ati putea face în acest moment.
Ordin de protecție puteți cere ulterior.
Având în vedere cele învederate, este importantă obținerea unui ordin de protecție în temeiul art 23 din legea 217/2003, apreciez că liniile de forță ale cauzei dvs sunt convergente către întrunirea condițiilor pt obținerea acestuia, vă puteți prevala de probele amintite.

Ulterior, puteți depune o plângere dar direct la Parchet!
În ipoteza în care nu vă descurcați cu toate formalitățile, luați legătura cu un avocat bun.