Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bloc fara asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bloc fara asociatie de proprietari

Buna seara! Suntem un bloc nou construit, avem doua scari, am delegat pe un locatar din scara 2 sa fie administrator, a trecut un an de zile in care nu a infiintat asociatia dar tot incaseaza banii de intretinere.Elibereaza chitante fara nr de inregistrare, incaseaza salariul de la fiecare scara la negru cum se spune. Ce este de facut sa-l demitem.Multumesc
Care este forma de angajare atat timp cat i se acorda salariu lunar?
Dispozitia in vigoare prevede fara exceptie ca responsabilitatea de administrator de imobile poate fi exerciatata numai de catre persoane fizice atestate profesional
Atestatul profesional are valabilitate de 4 ani
Ce fel de chiatnte elibereaza persoana respectiva atat timp cat nu exista persoana juridica asociatie de proprietari ?
Ati incheiat documentele necesare pentru infiintare asociatie de proprietari ?
Vedeti ca legea care a operat in urma cu un an de zile a fost abrogata,astfel ca daca staruiti pentru infiintare asociatie de proprietari,documentele pentru dobandirea personalitatii juridice trebuiesc actualizate conform disp L nr 196/2018
Nu este nicio forma de angajare, isi ia salariul din intretinerea pe care o platim, asa plateste si femeia de serviciu care face curatenie, tot din banii pe care-i incaseaza. Chitanta este eliberata dintr-un chitantier fara CUi, fara nimic scris, complecteaza el cu: intretinere luna octombrie, trece si suma si semneaza chitanta in rubrica unde scrie casier. El spune ca a depus actele pe 9.11.2018 la judecatorie si o sa primim prin posta dosarul de la judecatorie. La presiunea noastra a platit facturile la apa si canal. 3 luni de zile nu platise nimic.In seara asta ne-a pus sa facem un proces verbal prin care solicitam sa-l schimbam. Am semnat 27 de apartamente din 48, adica peste 50%. Ce am putea face sa obtinem tot ce am platit plus fondul de rulment. El afisa lista de intretinere pe care scria Asociatie de proprietari si Asociatia nu exista. Cautam o firma dar nu gasim sa se ocupe de blocul nostru. Multumim
Atentie sporita cu acest administrator fara atestat profesional si fara raport juridic de angajare,
deoarece aveti posibilitatea sa va treziti in situatia in care dv ca si proprietari de buna credinta ati acordat cotele lunare de intretinere dar acesta nu a achitat catre furnizori contravaloare facturi
Legea in vigoare obliga asociatiile de proprietari sa detina deschis un cont bancar
Unde au fost depozitate sumele percepute de catre pretinsul administrator de imobil?
Atentie sporita cu fondurile depuse de catre proprietari acestea trebuie sa se regaseasca in registrele asociatiei si in fisa de evidenta a fiecarui apartament
Ar trebui pentru salariile acordate pentru administrator,femeie serviciu sa se achite obligatiile aferente,dar in lipsa documentelor legale de angajare categoric beneficiarii sumelor nu achita contributii la stat
Daca documentele pentru infiintare asociatie de proprietari au fost incheiate in urma cu an ,aspectul ca respectiva persoana sustine ca a depus dosarul la 9.11.2018 demonstreaza ca acesta nicimacar nu cunoaste ca intre timp legea care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari a fost schimbata
Anterior schimbarii persoanei care a exercitat responsabilitatea de administrator, de imobil solicitati acestuia sa va prezinte situatia financira sumele incasate lunar si cele achitate catre furnizorii utilitati si indemnizatii
Pentru angajare administrator de imobile persoana fizica sau juridica,adresati-va direct serviciului de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala catre detine evidenta acestora
Atentie sporita cu raportul de activitate si sumele financiare vehiculate de pretinsul administrator de imobile
Daca documentele pentru infiintare asociatie de proprietari ar fi fost legal intocmite ar fi trebuit sa cunoasteti presedintele,comitetul executiv,cemnzorul/comisia de cenzori care sa fir corect si complet informati despre temeinicia sumelor impuse si percepute si traseul banilor in posesia pretinsului administrator de imobil,acestia sa fi semnat ,vizat si stampilat pentru legalitate l;istele lunare de intretinere
Desfasurati demersuri pentru alegere echipa manageriala imobil,iar cenzorul sa demareze verificarea activitatii administratorului de imobil
ynocentta, utilizator
El luna de luna ne raspundea, s-a schimbat legea, s-a schimbat legea. Am depus un dosar cu chitantele si listele de intretinere pe numele lui la ANAF, acum asteptam sa vedem ce decizie o sa ia. In cursul zilei de azi, depunem si la politie. Banii pe care ia incasat ii tinea in casa lui in seful pe care il are in casa. I-am spus ca nu-l credem si ca pana nu iese asociatia nu-i mai platim nimic. Multumesc
Nu ati precizat un aspect esential
Daca sustineti ca a fost depus dosarul era normal sa detineti exemplarul dv cu stampila si numarul de inregistrare al arhivei instantei de judecata
Aveti asa ceva ?
Daca sustineti ca au fost intocmite documentele necesare acordarii persoanlitatii juridice,
inseamna ca echipa manageriala a asociatiei de proprietari a fost aleasa la sedinta de constituire=,presedinte ,comitet executiv,cenzor/comisie de cenzori
Este greu de inteles care este justificarea pentru care intr-un an calendaristic nu au fost depuse documentele pentru acordarea personalitatii juridice dar nici restul proprietarilor nu au verificat activitatea pretinsului administrator de imobil