avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen judecata

Cat dureaza cu aprox. din momentul in care a fost inregistrata actiunea si pana la primul termen pt j3 , pe 22 luna aceasta a aparut pe portal dar fara niciun termen anuntat.
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 14:07, 28 Noiembrie 2018
Pai, teoretic, in jur de 100 zile (10 zile procedura de regularizare, 25 zile termen de depunere a întâmpinării, 10 zile termen pt depunerea răspunsului la întâmpinare, în 3 zile de la depunerea acestuia instanța trebuie să fixeze primul termen ce nu poate depăși 60 zile din acel moment).
Eu am formulat o plangere la OCPI iar dosarul a fost trimis de catre ocpi la instanta , este o plangere potriva reexaminarii de CF , Tot aceiasi pasi se urmeaza ?
Nu conteaza ,procedura civila se aplica si in cazul dvs.Varianta estimata de coleg este varianta optimista in varianta pesimista poate dura si mai mult
Ultima modificare: Miercuri, 28 Noiembrie 2018
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am atasat la plangere toate documentele de care dispun si pe care le am depus si la dosarul in care am solicitat radierea unor pct din CF pentru OCPI , iar OCPI , dupa cei 2 pasi (examinare si reexaminare), in urma plangerii a trimis dosarul in instanta .Acesta a ajuns pe data de 22.11.2018 , intrebarea mea mai exact , este posibil sa primesc termen undeva pe la mijlocul lunii decembrie ? Sau dureaza pana la sf celor 60 zile cum ati spus si mai sus...timpul nu mi este prieten
Am scris mai jos pana sa primesc cel de al 2 lea msj , Nu exista niciun fel de formulare /cerere prin care sa solicit un termen mai mic ?

Alte discuții în legătură

Comunicare incheiere de carte funciara ContSters88252 ContSters88252 daca nu mi s-a comunicat o Incheiere de Carte Funciara , dar am aflat intamplator de aceasta si am solicitat chiar si o copie dupa aceea Incheiere , care ... (vezi toată discuția)
Termen divort Diana2356 Diana2356 Buna ziua..sotul a depus cererea de divort la judecatorie. Avocatul meu a depus intampinarea mea. Insa nu mai primesc citatia pt termen. A trecut o luna de ... (vezi toată discuția)
Plangere cf ContSters88252 ContSters88252 la art.50 din legea 7/1996 la : \\"(21) Împotriva încheierii registratorului-şef emise potrivit alin. (2) cei interesaţi sau notarul public pot formula ... (vezi toată discuția)