Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestație decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestație decizie de pensionare

Buna ziua.
S-a primit o decizie de pensionare, calculată incorect.
S-a formulat contestație în data de 20 iulie, însă a rămas fără răspuns.
Ce se mai poate face acum? Mai sunt.in termen pentru ceva?
Se poate contesta direct in instanță? Suntem în termen?
Multumesc!
Puteti deschide actiune in instanta oricand doriti.
Deci nu sunt tinut de un termen teoretic de 30 de zile de la expirarea celor 45 in care casa ar fi trebuit sa imi raspunda?
Obiectul actiunii mele, ar putea fi obligarea casei de a-mi raspunde, sau solicitarea ca instanta sa imi solutioneze cererea facuta initial catre casa (contestatia la decizia de pensionare)?
Sunt obligat oare sa fac intai contestatie la refuzul nejustificat de a-mi raspunde? Sau nu?
Va multumesc foarte mult
Dupa depunerea contestatiei se asteapta 2 luni(60 zile) apoi se poate deschide actiune.
Trebuie doar facuta dovada parcurgerii procedurii prealabile instituita de art.149(1) din legea 263/2010.
Va mulțumesc! Și această acțiune are un termen maxim de depunere?

Carp Mircea a scris:

Dupa depunerea contestatiei se asteapta 2 luni(60 zile) apoi se poate deschide actiune.
Trebuie doar facuta dovada parcurgerii procedurii prealabile instituita de art.149(1) din legea 263/2010.

Dupa ce trec cele doua luni puteti deschide actiune oricand doriti, fara nici un termen.