avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestație decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestație decizie de pensionare

Buna ziua.
S-a primit o decizie de pensionare, calculată incorect.
S-a formulat contestație în data de 20 iulie, însă a rămas fără răspuns.
Ce se mai poate face acum? Mai sunt.in termen pentru ceva?
Se poate contesta direct in instanță? Suntem în termen?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:42, 29 Noiembrie 2018
Puteti deschide actiune in instanta oricand doriti.
Deci nu sunt tinut de un termen teoretic de 30 de zile de la expirarea celor 45 in care casa ar fi trebuit sa imi raspunda?
Obiectul actiunii mele, ar putea fi obligarea casei de a-mi raspunde, sau solicitarea ca instanta sa imi solutioneze cererea facuta initial catre casa (contestatia la decizia de pensionare)?
Sunt obligat oare sa fac intai contestatie la refuzul nejustificat de a-mi raspunde? Sau nu?
Va multumesc foarte mult
Dupa depunerea contestatiei se asteapta 2 luni(60 zile) apoi se poate deschide actiune.
Trebuie doar facuta dovada parcurgerii procedurii prealabile instituita de art.149(1) din legea 263/2010.
Va mulțumesc! Și această acțiune are un termen maxim de depunere?

Carp Mircea a scris:

Dupa depunerea contestatiei se asteapta 2 luni(60 zile) apoi se poate deschide actiune.
Trebuie doar facuta dovada parcurgerii procedurii prealabile instituita de art.149(1) din legea 263/2010.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dupa ce trec cele doua luni puteti deschide actiune oricand doriti, fara nici un termen.

Alte discuții în legătură

Contestatie decizie de pensionare BiancaTudose BiancaTudose Buna ziua! După contestarea deciziei de pensionare la Casa de Pensii, am inteles ca termenul de răspuns este 45 zile, în care trebuie emisa o hotărâre. ... (vezi toată discuția)
Contestatie la judecatorie la decizia de pensionare Obacescu Mihai Obacescu Mihai Doresc sa gases un avocat cu experienta privind pensionarea si neluarea in calcul la Decizia de pensionare a unor venituri suplimentare obtinute. Cum procedez ? (vezi toată discuția)
Un sfat Gabos11 Gabos11 Am ambii parinti pensionari , tatal cu 39 ani in campul muncii si mama cu 34 ani in campul muncii pe cartea de munca cu ani de gradul 2 ...Cu actualele ... (vezi toată discuția)