Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de pensionare

Buna ziua!
După contestarea deciziei de pensionare la Casa de Pensii, am inteles ca termenul de răspuns este 45 zile, în care trebuie emisa o hotărâre. Însă, dacă Comoșia de contestații nu emite nicio hotarare, în cât timp se poate formula acțiune în Instanta? În lege nu este menționat niciun termen. Puteți sa mă ajuți va rog?
Multumesc!
Legea nr. 554 din 2 decembrie 2004 a contenciosului administrativ
art.1
(1) Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluționarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanței de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoașterea dreptului pretins sau a interesului legitim și repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât privat, cât și public.
....

art.11 Termenul de introducere a acțiunii
(1) Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoașterea dreptului pretins și repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
a) data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;
b) data comunicării refuzului nejustificat de soluționare a cererii;
c) data expirării termenului de soluționare a plângerii prealabile, respectiv data expirării termenului legal de soluționare a cererii;
d) data expirării termenului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis în soluționarea favorabilă a cererii sau, după caz, a plângerii prealabile;
e) data încheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, în cazul contractelor administrative.
(2) Pentru motive temeinice, în cazul actului administrativ individual, cererea poate fi introdusă și peste termenul prevăzut la alin. (1), dar nu mai târziu de un an de la data comunicării actului, data luării la cunoștință, data introducerii cererii sau data încheierii procesului-verbal de conciliere, după caz.

Dupa doua luni de la depunerea contestatiei se poate deschide actiune in instanta.
Trebuie facuta doar dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(10 din legea 263/2010 in termenul prevazut de lege.
Mulțumesc de răspuns. Dar une scrie de acest termen de 2 luni de la data contestației? Comisai de contestații trebuie sa răspundă în termen de 45 zile și apoI (dacă raspunde) se poate face acțiune în 30 zile. Nu este prevăzută situația în care nu se răspunde la contestatie. Mulțumesc!

Carp Mircea a scris:

Dupa doua luni de la depunerea contestatiei se poate deschide actiune in instanta.
Trebuie facuta doar dovada parcurgerii procedurii prealabile instituite de art.149(10 din legea 263/2010 in termenul prevazut de lege.

Mulțumesc de răspuns. Insa in cazul de fata, nu cred ca este competetnat Instanta de contencios administrativ, fiind vorba despre un litigiu de asigurări sociale. Așa ca, se aplica legea 263/2010 care nu cred ca este completata cu legea contenciosului administrativ.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 554 din 2 decembrie 2004 a contenciosului administrativ
art.1
(1) Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, printr-un act administrativ sau prin nesoluționarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanței de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoașterea dreptului pretins sau a interesului legitim și repararea pagubei ce i-a fost cauzată. Interesul legitim poate fi atât privat, cât și public.
....

art.11 Termenul de introducere a acțiunii
(1) Cererile prin care se solicită anularea unui act administrativ individual, a unui contract administrativ, recunoașterea dreptului pretins și repararea pagubei cauzate se pot introduce în termen de 6 luni de la:
a) data comunicării răspunsului la plângerea prealabilă;
b) data comunicării refuzului nejustificat de soluționare a cererii;
c) data expirării termenului de soluționare a plângerii prealabile, respectiv data expirării termenului legal de soluționare a cererii;
d) data expirării termenului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. h), calculat de la comunicarea actului administrativ emis în soluționarea favorabilă a cererii sau, după caz, a plângerii prealabile;
e) data încheierii procesului-verbal de finalizare a procedurii concilierii, în cazul contractelor administrative.
(2) Pentru motive temeinice, în cazul actului administrativ individual, cererea poate fi introdusă și peste termenul prevăzut la alin. (1), dar nu mai târziu de un an de la data comunicării actului, data luării la cunoștință, data introducerii cererii sau data încheierii procesului-verbal de conciliere, după caz.

Opinia mea este : competenta apartine instantei de contencios ... aici nu mai este vorba despre un litigiu de asigurari sociale , ci de situatia in care o institutie nu solutioneaza in termenul prevazut de lege o cerere.

Contestatia la decizia Comisiei Centrale se solutioneaza dupa Legea 263/2010 , nu si nelosutionarea in termen a acestei contestatii.