Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plati la bugetul de stat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plati la bugetul de stat

Buna ziua,
sora mea impreuna cu sotul ei are o societate comerciala in nume colectiv ,care nu a mai functionat efectiv din 2012 si pentru care depune neintrerupt, la termenele legale Bilanturi contabile.
In bilant , care este acelasi din 2012, apare ca firma are de plata sume catre Bugetul de stat.
Ce regim au aceste obligatii de plata ?
Sunt prescriptibile la trecerea a 5 ani dela infiintarea lor,....sau cum ?
Va multumesc mult,
In primul rand trebuie sa vedeti daca aceste datorii apar in fisa de evidenta fiscala pe platitor de la ANAF. In functie de asta putem continua discutia.
Am inteles,.....
am sa incerc sa aflu acest lucru si am sa revin..
Va multumesc inca o data,
Stima..
Buna ziua,..
am accesat firme.info , am platit 10 euro+TVA si am vazut ca la capitolul " Date economice " , pentru firma respectiva erau mentionati urmatorii parametri :

Active imobilizate - 32.001 lei
Creante - 33.150 lei
Capitaluri - 127.339 lei
Capital social - 3.342 lei
Creantele mentionate mai sus , sunt bani luati de asociati din firma, conform unui articol din legea societatilor comerciale, care mentioneaza ca la societatile in nume colectiv, asociatii au dreptul sa ia bani din firma pentru nevoi personale !
Iar la rubrica " Datorii " este menionata cifra 0.
In site se mentioneaza ca datele sunt luate de la MF / ANAF si sunt la nivelul anului 2017.
Sunt suficiente aceste date pentru a ma lamuri in caeasta privinta ?
va multumesc mult...
Nu. Din pacate nu ne-am inteles. Am spus ca trebuie sa luati fisa de evidenta fiscala pe platitor de la ANAF.
Aveti doua variante:
1.Aproape sigur firma are un cont pe spatiul privat virtual al ANAF. Intrati acolo la rubrica solicitari informatii si cereti fisa rol. Apoi , de obicei in cateva minute, aveti fisa la rubrica mesaje.
2.Daca firma nu are cont pe spatiul privat virtual, desi ar trebui sa aibe, luati un stick, mergeti cu el la Finante, ii rugati sa va dea fisa de evidenta fiscala pe platitor. Am spus sa ii RUGATI, pentru ca nu sunt obligati sa va dea. Este obligatia firmei sa aibe cont pe spatiul privat virtual.
Cand aveti acest document putem discuta.