Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM

Buna ziua,
La incetarea CIM cu acordul partilor, data incetarii se considera ultima zi de activitate sau ziua urmatoare ultimei zile lucrate?
Cand se inregistreaza incetarea in Revisal: in ultima zi sau ziua urmatoare , care e de fapt prima zi in care nu mai lucreaza persoana?
In ce termen se comunica decizia de incetare CIM cu acordul partilor?
Daca in decizie nu este mentionata instanta si termenul in care poate fi contestata decizia de incetare CIM cu acordul partilor poate atrage nulitatea deciziei?

Multumesc!
Laura Stamate, utilizator
La incetarea CIM cu acordul partilor, data incetarii se considera ultima zi de activitate sau ziua urmatoare ultimei zile lucrate?

Data incetarii se poate considera ultima zi de activitate . Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

Cand se inregistreaza incetarea in Revisal: in ultima zi sau ziua urmatoare , care e de fapt prima zi in care nu mai lucreaza persoana?

la data incetarii c.i.m.

In ce termen se comunica decizia de incetare CIM cu acordul partilor?

Legislatia nu prevede un astfel de termen ... in schimb, la solicitarea scrisa a salariatului, angajatorul sunt obligați să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal, în termen de 15 zile lucrătoare de la data solicitării.

Daca in decizie nu este mentionata instanta si termenul in care poate fi contestata decizia de incetare CIM cu acordul partilor poate atrage nulitatea deciziei?
Multumesc!

Da, poate atrage nulitatea deciziei respective.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua, Care este termenul corect de contestare a unei decizii de incetare ? 30 sau 45 de zile? In codul muncii sunt 30 de zile si se refera expres pentru concediere disciplinara.
Cu ce articol v-a încetat c.i.m.?
81 alin 7; Pe decizie scrie 45 de zile. Se aplica codul civil?
IldikoB, utilizator
In general se merge pe un termen de 45 de zile , prevazut de art.211 din Legea 62,/2011.