Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Deschidere firma noua
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Deschidere firma noua

Buna ziua,
Am nevoie de ajutor în deschiderea unei firme noi. Soția este medic specialist (de anul acesta) și pentru început are nevoie de o firma pentru a practica meseria dobândită. Vă rog să îmi spuneți, cine cunoaște mai bine domeniul acesta, ce tip de firma este preferabil pentru început: CMI, II, PFA sau SRL?
Avem nevoie de o firmă care să aibă un impozit cât mai mic sau care sunt avantajele și dezavantajele fiecărei tip de firmă în parte.
Mulțumesc.

Și o a doua întrebare, se poate deschide o firma și într.un oraș care nu deține cameră de comerț, doar finanțe?
Cred ca cea mai buna solutie este CMI.
CMI chiar dacă încă nu există un cabinet propriu?
Momentan există promisiuni doar pentru a presta servicii de gardă la un spital.
Pentru CMI nu este nevoie de propiul tău cabinet?