Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Greseala arhitect
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Greseala arhitect

Buna ziua
Numele meu este Mihai
As dorii sa stiu care sunt demersurile pt reclamarea unui arhitect.
Am o problema cu documentele scrise de aceasta doamna arhitect unde: nota de constatare e una iar in proiect e cu totul altceva.
Iar dupa o conversatie telefonica mi s-au cerut bani doar ca sa vina ea la primarie pt remedierea problemei create tot de ea. Dar intr-un final mi-a sugerat chiar dansa sa-i fac reclamatie unde vreau eu, ca ea nu se agita pt mine si mi-a inchis telefonul in nas.

Voicux1221, utilizator
Buna ziua.
Nu stiu cat va poate ajuta o reclamatie la OAR ( Ordinul Arhitectilor din Romania)... cred ca cel mai ok ar fi o notificare de la avocat prin care o somati sa rezolve problema cauzata tot de dumneaei si, daca nu binevoieste, chemare in instanta, va ajuta avocatul cu asta...
Dați valență celor învederate de domnul utilizator, o somație prin avocat de obicei produce efecte în asemenea cazuri.
Buna ziua! Va rog să-mi spuneți ce pot face daca i-am dat bani unui arhitect pt un proiect in urma cu 2 ani si nu la facut nici in ziua de azi si nu mai răspunde la telefon. Va mulțumesc anticipat
Aveti contract?
Daca da... il puteti actiona in instanta pentru nerespectarea lui.

Daca nu aveti... macar sa aveti ceva dovezi/martori ai acestei intelegeri si apoi il chemati in instanta.

In ambele cazuri va recomand sa contactati un avocat.
Nu am decât o hartie scrisa de mână, cu semnatura partilor, in care spune ca i-am dat bani. Va mulțumesc pt răspuns!

Ionut.ion a scris:

Aveti contract?
Daca da... il puteti actiona in instanta pentru nerespectarea lui.

Daca nu aveti... macar sa aveti ceva dovezi/martori ai acestei intelegeri si apoi il chemati in instanta.

In ambele cazuri va recomand sa contactati un avocat.