avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Greseala arhitect
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Greseala arhitect

Buna ziua
Numele meu este Mihai
As dorii sa stiu care sunt demersurile pt reclamarea unui arhitect.
Am o problema cu documentele scrise de aceasta doamna arhitect unde: nota de constatare e una iar in proiect e cu totul altceva.
Iar dupa o conversatie telefonica mi s-au cerut bani doar ca sa vina ea la primarie pt remedierea problemei create tot de ea. Dar intr-un final mi-a sugerat chiar dansa sa-i fac reclamatie unde vreau eu, ca ea nu se agita pt mine si mi-a inchis telefonul in nas.

Ultima modificare: Vineri, 7 Decembrie 2018
Voicux1221, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vali Carneanu , utilizator 12:09, 18 Octombrie 2022
Buna ziua.
Nu stiu cat va poate ajuta o reclamatie la OAR ( Ordinul Arhitectilor din Romania)... cred ca cel mai ok ar fi o notificare de la avocat prin care o somati sa rezolve problema cauzata tot de dumneaei si, daca nu binevoieste, chemare in instanta, va ajuta avocatul cu asta...
Dați valență celor învederate de domnul utilizator, o somație prin avocat de obicei produce efecte în asemenea cazuri.
Buna ziua! Va rog să-mi spuneți ce pot face daca i-am dat bani unui arhitect pt un proiect in urma cu 2 ani si nu la facut nici in ziua de azi si nu mai răspunde la telefon. Va mulțumesc anticipat
Aveti contract?
Daca da... il puteti actiona in instanta pentru nerespectarea lui.

Daca nu aveti... macar sa aveti ceva dovezi/martori ai acestei intelegeri si apoi il chemati in instanta.

In ambele cazuri va recomand sa contactati un avocat.
Nu am decât o hartie scrisa de mână, cu semnatura partilor, in care spune ca i-am dat bani. Va mulțumesc pt răspuns!

Ionut.ion a scris:

Aveti contract?
Daca da... il puteti actiona in instanta pentru nerespectarea lui.

Daca nu aveti... macar sa aveti ceva dovezi/martori ai acestei intelegeri si apoi il chemati in instanta.

In ambele cazuri va recomand sa contactati un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am urmatoarea problema. vreau sa imi construiesc o ... Raptor350 Raptor350 Buna ziua, Am urmatoarea problema. Vreau sa imi construiesc o casa si am ajuns in faza de proiectare. La prima intalnire cu arhitectul eu i-am aratat ... (vezi toată discuția)
Abuz de incredere cipin85 cipin85 am si eu nevoie de ajutor. i-am facut unui coleg de facultate abonament pe numele meu. timp de 2 luni a platit facturile..care erau destul de mari..cam 4-5 ... (vezi toată discuția)
Proiect arhitect gabyc88 gabyc88 Buna seara !! Doresc sa stiu ce solutii as avea pentru a recupera banii dati pe un proiect de casa de la un arhitect. Problema a ajuns aici din cauza ca dupa ... (vezi toată discuția)