Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am investit în proprietatea părinților cca. 10.000 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am investit în proprietatea părinților cca. 10.000 de euro în 30 de ani și i-am îngrijit, iar acum fratele meu dorește partea lui de moștenire. Nu era normal să mă anunțe ce vrea? Nu mai investeam atât aici

Am investit in proprietatea in care locuiesc circa 10000 euro si 30 ani.Este proprietatea parintilor pe care iam ingrijit si ajutat pana la sfarsitul zilelor dansilor.Investitia sa facut cu acordul parintilor cu proiect la urbanism ,gaze toate suportate financiar de mine.Am facturi materiale constructii si altele dar multe plati nu le pot justifica decat cu martori.Acum dupa 30 de ani FRATELE doreste parte de mostenire.Este normal ca dupa atata timp si mentionez ca de multe ori ma mai ajutat cu munca.NU era normal sa ma anunte ca doreste si el parte?Eu nu mai investeam aici poate achizitionam alta proprietate.Mentionez ca el nici cand parintii au fost bolnavi nu ma ajutat decat ocazional 1-2 ORI luna.Tot ce am facut pentru parinti si proprietate pot demonstra cu foarte multii martori.MULTUMESC.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Legal, fratele are dreptul la 1/2 din bunurile ramase mostenire asa cum se gaseau la momentul decesului.
Daca si inainte de deces ati investit e bine sa puteti demonstra cu ACTE, martorii find greu de folosit avand in vedere prevederile art. 309 C.Pr.Civ.
Normal era sa nu investiti intr-o casa care legal, nu va apartine.
Normal era ca parintii dvs sa clarifice situatia, nu sa va lase sa invenstiti niste mii de euro, fara sa va faca acte si fara sa discute cu fratele dvs.
Fratele nu trebuie sa va anunte de dreptul care in mod legal i se cuvine, in calitate de fiu. Presupun ca stiati ca are si el dreptul la jumatate.
Din cate se pare sunt slabe sanse sa ajungeti la un consens, astfel incat sa dezbateti succesiunea la notar.
Asa ca, va trebui sa dezbateti succesiunea dupa parinti, pe cale judecatoreasca (ocazie cu care veti prezenta toate probele de care dispuneti), iar in functie de ce va aprecia instanta, imobilul va fi atribuit dvs, cu obligatia de a achita fratelui o sulta.
Faceti partajul in instanta in cazul in care nu va intelegeti pe cale amiabila, in ceea ce priveste valoarea sultei pe care trebuie sa o platiti fratelui.
Va trebui insa sa faceti dovada faptului ca dvs. ati facut toate acele imbunatatiri, pentru ca fratele sa nu primeasca nimic din valoarea acestora.
Daca reusiti sa faceti aceasta dovada si din ceea ce ati relatat eu cred ca se poate, fratele nu va primi decat o sulta care reprezinta jumatate din contravaloarea imobilului fara imbunatatiri.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Solicitati partajul,in instanta, daca nu surveni un acord, intre dvs. si fratele dvs.

Trebuie sa demonstrati imbunatatirile efectuate.(puteti uza de orice mijloc de proba, in acest sens).

Mie mi s.a spus ca nu primesc parte din moștenire pentru ca nu am depus declarație de acceptare a succesiunii în timp de un an de la decesul mamei.
Poate fratele dumneavoastră e în aceeași situație iar dumnevoastră puteți face sa nu.i dați nimic.