avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public incompatibil cu functia de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public incompatibil cu functia de presedinte ONG.

Buna ziua, am o intrebare legata de incompatibilitatea functionarilor publici cu functia de presedinte ONG. In Ghidul privind incompatibilitatile si conflictele de interese edita 2018 publicat de Agentia Nationala de Integritate pe site-ul oficial, la sectiunea intrebari si raspunsuri, 4. ÎNTREBĂRI PRIVIND INCOMPATIBILITĂȚILE FUNCȚIONARILOR PUBLICI:
2. Întrebare:Dacă un funcționar public se află într-o situație de incompatibilitate în cazul în care deține/exercită
următoarele funcții/calități: administrator societate comercială, medic de familie, expert (orice domeniu),
PFA, broker, președinte asociație neguvernamentală, cenzor, casier, titular cabinet psihologic, asistent social,
informatician, instructor auto, traducător, mediator, șofer, mecanic auto.
2. Răspuns:
Din interpretarea sistematică a prevederilor legale, opinăm că deținerea simultană a unei funcții
publice și desfășurarea activităților anterior menționate, în sectorul privat, generează o situație de
incompatibilitate din perspectiva dispozițiilor art. 96 din Legea nr. 161/2003, dacă activitatea desfășurată în
sectorul privat este în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public.
In raspuns se precizeaza ca genereaza o situatie de incompatibilitate daca activitatea este in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public, eu imi doresc sa infiintez o asociatie pentru cazuri umanitare, si nu este in legatura directa sau indirecta cu atributiile mele din fisa postului, este o situatie incompatibila?
Cel mai recent răspuns: ami6894 , utilizator 20:31, 10 Decembrie 2018
Daca nu exista nici o legatura directa sau indirecta intre acea activitate desfasurata in domeniul privat si atributiile dvs. ca functionar public, nu va aflati in stare de incompatibilitate, textul este clar.
Multumesc frumos, am vrut să mă asigur că asa este.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Un functionar public cu statut special (fara atributii de psiholog ... danageo danageo Un functionar public cu statut special (fara atributii de psiholog in fisa postului) poate desfasura activitati de psihologie in cadrul unui cabinet ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate presedinte sociatie locatari/functionar public VivieneV VivieneV Este incompatibil un functionar public care in exercitarea functiei se ocupa de acordare ajutoare energie termica dar este si presedinte asociatie proprietari? (vezi toată discuția)
Functionarii publici au voie sa fie asociati unici/administratori intr-un srl? Bogdanvmdev Bogdanvmdev Buna ziua, Ma puteti ajuta cu clarificari in privinta intrebarii din titlu: Functionarii publici au voie sa fie asociati unici/administratori intr-un ... (vezi toată discuția)