Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... pus in intarziere si decazut din beneficiul termenului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

pus in intarziere si decazut din beneficiul termenului

Buna seara,
Imi puteti explica, va rog, ce inseamna urmatoarea clauza: "SC.........SRL este considerat de drept pus in intarziere si decazut din beneficiul termenului. " ?
Odata ce obligatia datorata devine scadenta, societatea in cauza se afla in culpa cu privire la neexecutarea in termen a obligatiei, fara a fi nevoie ca cealalta parte contractanta sa indeplineasca vreo formalitate in acest sens.