Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lamurire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lamurire

O cunostinta de a mea a avut o relatie cu o minora , dar s-a despatit de ea dupa care ea i-a spus ca este gravida, atunci el de frica s-a impacat cu ea. Ea a ramas gravida dar el este f sigur ca nu este copilul ei pentru ca a auzit de la diverse persoane ca fratele ei s-a laudat ca intretine relatii sexuale cu sora lui. Cunostinta mea a acceptat sa locuiasca cu ea si parintii ei chiar daca stia ca nu este copilul lui . In aceeasi casa locuieste si fratele ei. Intr-o seara fratele ei a sarit cu toporul la el si i-a spus sorei lui sa nu se culce cu el ca vrea sa-l omoare. Atunci el a plecat de la ea si i-a spus ca daca vrea sa fie cu el sa se mute la el. Ea a venit la el dar fratele ei a sunat-o si i-a spus sa mearga acasa si a plecat de la el.Mentionez ca are facuta sesizare la politie de cele ce i s-au intamplat. Drept urmare va rog sa-mi raspundeti daca poate fi tras la raspundere conform legilor in vigoare. Va multumesc anticipat.
Actul sexual cu un minor

Art. 198. - Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a implinit varsta de 15 ani, se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex intre 15-18 ani, daca fapta este savarsita de tutore sau curator ori de catre supraveghetor, ingrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca faptuitorul a abuzat de increderea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

Daca actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a implinit varsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre faptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este inchisoarea de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca faptele prevazute in alin. 1-3 au fost savarsite in scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrangerea, pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Cand fapta prevazuta in alin. 1 a fost savarsita in imprejurarile prevazute in art. 197 alin. 2 lit. b) ori daca faptele prevazute in alin. 1-4 au avut urmarile prevazute in art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este inchisoarea de la 5 la 18 ani si interzicerea unor drepturi.

Daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este inchisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.

Nu ne-ati zis cati ani are minora.
15 ani
S-au cunoscut cand avea 15 ani impliniti sau mai inainte de a implini aceasta varsta?
nu avea 15 ani impliniti