Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie numire in functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie numire in functie

Buna seara,
In prezent detin o fuctie de conducere in firma, am fost abordata pentru ocuparea unui alt post, inferior, datorita lipsei de personal. Dar directorul doreste si modificarea salariului, lucru cu care eu nu sunt de acord. Cum sa procedez daca ma pune in fata faptului implinit, adica primesc decizia de numire in acel post?
Lucrati in sectorul privat sau bugetar ?

Cornel Vasile a scris:

Lucrati in sectorul privat sau bugetar ?

Privat
Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

Prin exceptie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul Muncii , si anume :
- delegare
- detasare
- situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului,
Multumesc pentru raspuns!