Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident în Ungaria, avarie totală nedespăgubită ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident în Ungaria, avarie totală nedespăgubită pentru că motivul a fost impactul cu un animal sălbatic. Mă poate ajuta cineva cu un sfat?

Bună Ziua vă rog dacă poate să mă ajute cineva ,în data de 25-09-2018 am avut un accident în Ungaria mai pe scurt un cetățean maghiar a acrosat cu partea dreapta un cerb după care a pătruns pe contrasens și ma lovit frontal , mașina dauna totală am fost dus la spital din păcate celălalt șofer a decedat .În data de 01-10-2018 am deschis dosar daună la Generali Romania corespondentul Genertel Ungaria cu toate documentele necesare după aproximativ 3 luni am primit răspuns negativ de la Generali Romania în calitate de reprezentant de despăgubire conform Art.6:535.(1) din codul civil din Ungaria,daunele produse mașini mele,nu cad sub incidența legii de răspundere civilă auto a autoturismului maghiar.Motivul invocat îl reprezintă circumstanțele producerii evenimentului,provocat de impactul cu un animal sălbatic. Cu deosebit respect mulțumesc frumos!
Manuela Rășină, administrator
In nici un caz trebuie să contactați cu cealaltă parte ori cealalta companie. Doar cu compania d-voastra. Sunt obligați sa vă obțină despăgubirea.
Buna ziua! In primul rand ar trebui vazute toate actele pe care le aveti si de acolo ar fi mai usor sa stim ce putem face pe mai departe (ar trebui sa vedem inclusiv actele pe care le-ati primit din ungaria). Dreptul din Ungaria difera de al nostru, insa raspunderea in cazul accidentelor este influentata de mai multe regulamente europene.
cuziamusia a scris:

In nici un caz trebuie să contactați cu cealaltă parte ori cealalta companie. Doar cu compania d-voastra. Sunt obligați sa vă obțină despăgubirea.

Buna,
Daca nu stiti despre ce e vorba mai bine nu va bagati! FGA este Fondul de Garantare a Asiguratilor si are urmatoarea misiune( citez):
"Fondul de Garantare a Asiguraților s-a constituit ca persoană juridică de drept public conform Legii nr. 213/2015 privind Fondul de Garantare a Asiguraților. Fondul este o schemă de garantare în domeniul asigurărilor și are drept scop protejarea creditorilor de asigurări de consecințele insolvenței unui asigurător.

Fondul efectuează plăţi de indemnizații/despăgubiri rezultate din contractele de asigurare facultative și obligatorii, în condițiile legii, în cazul falimentului unui asigurător, cu respectarea plafonului de garantare prevăzut de lege de 450.000 lei pe un creditor de asigurare al asigurătorului în faliment."

Nu are nicio legatura cu acest caz in care firma de asigurari nu vrea sa despagubeasca , nu ca, nu poate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Persoana in cauza trebuie sa se adreseze unui avocat specializat in astfel de spete care sa faca toate demersurile! Sau sa ii sacaie pe cei de la firma de asigurari cu cereri si plangeri la ASF-Agentia de Supraveghere Financiara!!
hhs, utilizator
Este discutabil speta dumneavoastra.
Daca pe sectorul de drum era montat atentionarea animale salbatice, plateste asiguratorul RCA al vinovatului. In cazul in care nu era montat atentionarea, plateste societatea care avea obligatia montarii semnului de atentionarea.
Ma puteti contacta pentru sfaturi gratuite in privat.
hhs a scris:

cuziamusia a scris:

In nici un caz trebuie să contactați cu cealaltă parte ori cealalta companie. Doar cu compania d-voastra. Sunt obligați sa vă obțină despăgubirea.

Buna,
Daca nu stiti despre ce e vorba mai bine nu va bagati! FGA este Fondul de Garantare a Asiguratilor si are urmatoarea misiune( citez):
"Fondul de Garantare a Asiguraților s-a constituit ca persoană juridică de drept public conform Legii nr. 213/2015 privind Fondul de Garantare a Asiguraților. Fondul este o schemă de garantare în domeniul asigurărilor și are drept scop protejarea creditorilor de asigurări de consecințele insolvenței unui asigurător.

Fondul efectuează plăţi de indemnizații/despăgubiri rezultate din contractele de asigurare facultative și obligatorii, în condițiile legii, în cazul falimentului unui asigurător, cu respectarea plafonului de garantare prevăzut de lege de 450.000 lei pe un creditor de asigurare al asigurătorului în faliment."

Nu are nicio legatura cu acest caz in care firma de asigurari nu vrea sa despagubeasca , nu ca, nu poate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Persoana in cauza trebuie sa se adreseze unui avocat specializat in astfel de spete care sa faca toate demersurile! Sau sa ii sacaie pe cei de la firma de asigurari cu cereri si plangeri la ASF-Agentia de Supraveghere Financiara!!

1.Este vorba de Consortiul Compensator a Asiguratorilor (Am scris Fond de Garantii pt ca nu stiu cum se numeste in Romania). Apoi, in acest caz obligatia de a compensa nu este a celui din Romania, ci a celui din Ungaria (am inteles ca celalalt autoturism este inmatriculat in Ungaria). Asiguratorul din Romania trebuie sa reclame asiguratorului decedatului (am inteles ca e din Ungaria, tara unde a avut loc si accidentul). Inainte de intreprinde orice actiune civila trebuie o negatie ferma defintiva a companiei de asigurare a decedatului (ei sunt cei care trebuie sa obtina compensarea) transmisa pagubitului prin propria companie din Romania desigur. In mod normal ar trebui sa decurga asa: a.reclamatie; Pagubit-asigurator propriu-asiguratorul decedatului-Consortiu. b.plata daunelor; Consortiu-asiguratorul decedatului-asiguratorul propriu-pagubit. Asiguratul din Romania trebuie sa tina legatura si sa reclame despagubiri (ori sa o cheme in judecata daca nu rezolva pozitiv) doar la compania asiguratoare din Romania. Aceasta are obligatia legala de a se ocupa de tot.
2.NU MA BAG CI IMPARTASESC DIN EXPERIENTA PROPRIE. Faci parte dintre barbatii care dispretuiti femeile. Le considerati toate niste proaste. Invatatati sa va exprimati, mai intai.
Eu m-am aflat in situatie asemanatoare. Masina mea asigurata in Spania a fost lovita de alt autoturism inmatriculat in Italia care a primit impactul unui fulger pe o autostrada in Austria, la 130km/h. Din fericire au fost doar cu daune materiale, grave cei drept. Ambele masini irecuperabile. Compania spaniola de asigurari (Axa) unde am masina asigurata sa ocupat de tot, ca pt asta ii si platesc. Impreuna cu compania italiana au rezolvat tot. Daunele au fost platite de Consortiul Italian a companiilor de Asigurari (nu stiu exact cum se numeste). E drept pana au ajuns banii in contul meu au trecut aproximativ 8 luni. Compania italiana a decis ca este un caz de forta majora, adica care noi oamenii nu putem controla. Cazurile de distrugere avand cauza o forta majora (razboi, fulger, cutremur, inundatie, animale, etc.) nu sunt acoperite de nici un tip de contract de asigurari auto, dar companiile trebuie sa apeleze la Consortiu, ca de asta ii transfera comision, din fiecare prima de asigurare ce incaseaza
cuziamusia, utilizator