Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie RADAR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie RADAR

Astazi 15.11.2009 am fost inregistrat de un aparat radar pe DN2, in afara localitatii Cotorca cu viteza de 136 km/h. Echipajul Radar se afla in mers, venind pe contrasens, fapt consemnat de mine in procesul verbal incheiat, la rubrica "alte mentiuni". Totodata, in procesul verbal scrie : " a fost inregistrat de aparatul radar PITHON II montat pe auto DACIA cu nr. MAI 00000, cu viteza de...", fara sa se mentioneze datele de identificare ale aparatului.
Cum ma sfatuiti sa redactez contestatia ?
Aveti, mai jos, un model de plangere contraventionala. Plangerea este de competenta judecatoriei pe raza careia s-a savarsit contraventia, este scutita de plata taxei de timbru si a timbrului judiciar si suspenda executarea procesului verbal de constatare a contraventiei.
Va rog sa cititi cu atentie acest model si sa preluati din el numai ceea ce este aplicabil situatiei dvs.

CATRE
JUDECATORIA ........

Subsemnatul ........................................................., cu domiciliul in .....................................................................................................................contradictoriuoriu cu
Inspectoratul de Politie Rutiera al Judeţului.............. cu sediul in ...............str. .............. nr
Formulez:

PLANGERE CONTRAVENTIONALA

Împotriva procesului verbal de constatare a contravenţiilor seria CC, nr. ...........din data de zz.xx.aaaa si solicit

• Sa constatati nulitatea procesului verbal atacat;
• sa anulaţi in parte procesul verbal atacat pentru contraventia de depasire a vitezei legale sanctionata cu amenda contraventionala si sanctiune complementara.

• In subsidiar sa inlocuiti sanctiunea principala cu avertisment si sa anulaţi sancţiunea complementara a suspendării dreptului de a conduce

Prin procesul verbal atacat agentul constatator a reţinut ca as fi circulat cu viteza de 113 Km/h si a aplicat sancţiune contravenţionala cu amenda si sancţiunea complementara a suspendării dreptului de a conduce prin retinerea permisului de conducere nr xxxxxxxxxxxx eliberat de xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx pe numele subsemnatului

MOTIVE IN SUSTINEREA CERERII DE NULITATE

Procesul verbal de constatare a contraventiei este lovit de nulitate absoluta deoarece a fost încălcată o prevedere expresa a legii.
Suntem in imposibilitate de a verifica îndeplinirea condiţiilor din paragraful 3.5.1 al Normei de metrologie legala NML 021-05 aprobata prin ODGBRML nr. 301/2005 publicat in MO 1102/ 07.05.2005, modificata prin OBRML nr. 153/2007, referitoare la efectuarea autotestării si daca aparatul poate sa treacă in regim de măsurare fără sa efectueze autotestarea, deoarece nu cunoaştem si nu vom putea cunoaşte niciodată acest aspect dat fiind ca efectuarea autotestarii nu reiese din nici un document.

In fapt, in data de 05.xx.2009, am condus autoturismul pe DN ..., insa nu am depasit cu mai mult de 50 km/h limita legala de viteza. Pentru autovehiculul condus limita de viteza este de 100 km/h pe drumuri nationale. Depasirea cu 13 km/h nu este de natura a atrage o sanctiune contraventionala complementara iar sanctiunea principala este mai blanda. Pentru aceste motive se impune anularea actului sanctionator deoarece prin nesocotirea limitelor legale de viteza stabilita eronat de agentul constatator pentru sectorul de drum in care a fost efectuata masuratoarea se produce o vatamare care nu poate fi anulata decât prin anularea actului. Agentul constatator a masurat viteza in afara localităţii pe un sector de drum cu limita de 100 km/h, ca apoi sa încheie procesul verbal pentru limita de viteza din localitate sau in zona de restrictie, motiv pentru care solicit sa obligaţi pârâtul sa depună la dosar înscrisuri prin care sa dovedească amplasarea aparatului si imaginile video pentru a se stabili judiciar locul măsurării vitezei.
Solicit cercetarea la fata locului pentru a se stabili daca din imaginile video se poate stabili locul masuratorii.

MOTIVE IN SPRIJINUL CERERII DE INLATURARE A SANCTIUNII COMPLEMENTARE:

Solicit sa constatati ca sanctiunea complementara a suspendarii dreptului de a conduce nu este instituita prin procesul verbal atacat si nici printr-un act ulterior si ca urmare acesta sancţiune nu exista. Prin procesul verbal atacat, agentul a reţinut permisul de conducere înscris in dovada de retinere insa veti observa ca in nici un document nu exista o decizie de suspendare a dreptului meu de a conduce autovehicule si ca urmare acesta sancţiune nu a fost instituita. Ridicarea unui act nu înseamnă ca a fost ridicat dreptul civil.
Conform procedurilor contraventionale si administrative ridicarea unui drept civil se dispune printr-un inscris care are forma unei decizii de către o persona competenta prin lege, or suspendarea acestui drept nu a fost dispusa si nu poate fi dispusa peste depasirea termenului de 5 zile deoarece am fi in situatia de aplicare a sanctiunilor contravenţionale in orice moment si pentru motive necunoscute.

Temei juridic: Ordonanţa nr. 2/2001, ODGBRML nr. 301/2005,Ordinul BRML 153/2007 publicat in MO nr. 622/2007.
Anexez copie de pe procesul verbal si a actului de identitate pentru a dovedirea domiciliulului subsemnatului.
Solicit citarea la aceasta adresa (proprie sau a avocatului.)

In probatiune solicit sa obligati pârâtul sa depuna la dosar inscrisuri din care sa dovedeasca locul masuratorii si legalitatea operatiunii.

Nume semnatura
Data

Domnului Presedinte al Judecatoriei ....

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic