avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din dividende

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- eu scot bani pe dividende din firma
- sotul meu nu este angajat si este co-asigurat la sanatate prin mine
La Casa de Sanatate a semnat o declaratie ca nu are alte venituri.
Avand eu venituri din dividende, iar el fiind co-asigurat, se poate considera implicit ca are si el venituri?
Intreb pentru ca sa nu fie o contradictie cu acea declaratie pe care a dat-o la Casa de Sanatate.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: smara_radu , utilizator 08:18, 18 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa nu apara asociat in firma. Adica venitul din dividende a fie doar pentru srl-ul unde doar dumneavoastra sunteti asociat unic. Firma va depune declaratia 205 in care apar clar cu nume, cnp, ce venit sub forma de dividende a primit in anul anterior si ce impozit a platit la stat pentru fiecare asociat.
Ultima modificare: Luni, 17 Decembrie 2018
george-neagu, moderator
Multumesc mult pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende neridicate emariae emariae Buna seara. Am o problema. Dividendele de pe anul trecut nu l-am ridicat din simplul motiv ca nu am avut destul bani pentru plata impozitului. Acum am ... (vezi toată discuția)
Obligatii administrator zolysoftsolutions zolysoftsolutions Buna, S-a infiintat un SRL cu un asociat unic. Asociatul este si administratorul firmei prin act constitutiv. Firma nu e microintreprindere si va plati ... (vezi toată discuția)
Modalitatile legale de a scoate bani din firma CristinaFComan CristinaFComan Buna ziua Va rog sa imi spuneti unde sa ma uit mai exact in legislatie pentru a gasi modalitatile legale de a scoate bani din firma. Pentru mine acest aspect ... (vezi toată discuția)