Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri din dividende

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- eu scot bani pe dividende din firma
- sotul meu nu este angajat si este co-asigurat la sanatate prin mine
La Casa de Sanatate a semnat o declaratie ca nu are alte venituri.
Avand eu venituri din dividende, iar el fiind co-asigurat, se poate considera implicit ca are si el venituri?
Intreb pentru ca sa nu fie o contradictie cu acea declaratie pe care a dat-o la Casa de Sanatate.
Multumesc anticipat!
Sa nu apara asociat in firma. Adica venitul din dividende a fie doar pentru srl-ul unde doar dumneavoastra sunteti asociat unic. Firma va depune declaratia 205 in care apar clar cu nume, cnp, ce venit sub forma de dividende a primit in anul anterior si ce impozit a platit la stat pentru fiecare asociat.
george-neagu, moderator
Multumesc mult pentru raspuns!