Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata dividende aferente anului 2017.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata dividende aferente anului 2017.

In anul 2017 am realizat un profit brut de 29037 lei. Vreau să îl plătesc unicului asociat care este si pensionar . Ce trebui sa platesc la stat.
george-neagu, moderator
La aprobarea bilantului pe 2017, s-a facut si repartizarea profitului. Profitul repartizat pentru dividende suporta un impozit de 5%, la data platii.
Nu stiu ce profit se va realiza in 2018, dar daca repartizati pe parcursul anului 2018 dividende mai mari de 1900 x 12 = 22800 lei, trebuie sa patiti si 10% CASS.

Sfatul meu este sa reparizati sub 22800 lei si platiti doar 5%.