Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum public
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum public

Buna ziua. Pe strada mea, cel putin 2 locuitori de vis-a-vis, care stau la casa, au pus de curand pe strada cadre metalice ancorate in asfalt sau legate de stalpii de electricitate pentru a nu parca nimeni in fata casei lor. TIn sa precizez ca aceste cadre metalice ancorate cu lanturi nu sunt in fata portii de acces, ci, in fata gardurilor de beton, ei parcand de altfel in fata portilor, probail de lene sa isi mute aceste cadre metalice. Iar la o alta casa propietarul acesteia care nu are poarta de acces in curte pentru masina si-a amplasat in fata casei un semn de parcare pentru persoane cu dizabilitati. De mentionat ca pe aceasta strada nici o masina nu parcheaza pe trotuar, acesta ramanand intotdeauna liber si accesibil pietonilor. Intrebarea mea este: Aceste fapte sunt legale? Si daca nu, cum ne putem indrepta impotriva acestor persoane care si-au insusit si chiar au ocupat cu diverse obiecte drumu public?
Utilizator1337, utilizator