avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urmează să se nască un copil care nu sunt convins ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urmează să se nască un copil care nu sunt convins că e al meu. Când și cum să solicit testul de paternitate?

Buna ziua!
Urmeaza sa se nasca un copil pentru care vreau sa mi asum toata responsabilitatea ,dar nu sunt convins 100% ca este copilul meu ...deci va urma cu siguranță un test de paternitate dupa nastere.
Cum ar fi mai bine sa procedez?
Sa recunosc sau nu copilul la nastere ca fiind al meu?
Cand si cum sa solicit testul de paternitate?
Mentionez ca nu sunt casatorit cu mama copilului.
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 27 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:12, 24 Decembrie 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fie il recunoasteti, fie formulati actiune in stabilirea paternitatii cf art 408, alin 3 Cod Civil.
Daca recunosc copilul la nastere.... mai pot cere in instanta un test de paternitate? Vreau ca totul sa fie clar.... scris negru pe alb... sa nu ramana loc de interpretari.
Mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs nu aveți calitate procesuala pt o acțiune în stabilirea paternitatii. Ori îl recunoașteti, ori nu, mai ales dacă nu sunteți convins ca e al dvs. Puteți sa îl recunoașteți, apoi dacă aveți dubii, puteți contesta recunoașterea, asa ajungeți sa faceți test de paternitate.



Ultima modificare: Luni, 24 Decembrie 2018
gi-jane2, moderator
Deci in principiu pot contesta recunoașterea in baza
Art. 420

Contestarea recunoaşterii de filiaţie

(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată

Intrebarea este daca imi este acceptata contestatia recunoasterii din moment ce eu insumi am recunoscut copilul ca fiind al meu
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, puteți contesta. În categoria orice persoana interesata, intrați și dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Test de paternitate Adipetre94 Adipetre94 Buna ziua de curand fosta prietena a nascut.stiu ca este capilu meu dar nu ma lasa sa-l vad ne-am certat si nici nu vrea sa ma vada.Avand in vedere ca sta cu ... (vezi toată discuția)
Cererea efectuãrii testului de paternitate dupa 14 ani paramore paramore Bună! Se poate cere de către tată efectuarea unui test de paternitate dacă minorul a împlinit deja vârsta de 14 ani? Copilul a fost conceput ... (vezi toată discuția)
Stabilire paternitate floaremov floaremov buna seara!sunt noua in aceste probleme si de aceea cer sfatul celor cu experienta,problema este urmatoarea:in urma cu aproximativ 2 ani fratele meu a avut o ... (vezi toată discuția)