Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urmează să se nască un copil care nu sunt convins ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urmează să se nască un copil care nu sunt convins că e al meu. Când și cum să solicit testul de paternitate?

Buna ziua!
Urmeaza sa se nasca un copil pentru care vreau sa mi asum toata responsabilitatea ,dar nu sunt convins 100% ca este copilul meu ...deci va urma cu siguranță un test de paternitate dupa nastere.
Cum ar fi mai bine sa procedez?
Sa recunosc sau nu copilul la nastere ca fiind al meu?
Cand si cum sa solicit testul de paternitate?
Mentionez ca nu sunt casatorit cu mama copilului.
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Fie il recunoasteti, fie formulati actiune in stabilirea paternitatii cf art 408, alin 3 Cod Civil.
Daca recunosc copilul la nastere.... mai pot cere in instanta un test de paternitate? Vreau ca totul sa fie clar.... scris negru pe alb... sa nu ramana loc de interpretari.
Mulțumesc!
Dvs nu aveți calitate procesuala pt o acțiune în stabilirea paternitatii. Ori îl recunoașteti, ori nu, mai ales dacă nu sunteți convins ca e al dvs. Puteți sa îl recunoașteți, apoi dacă aveți dubii, puteți contesta recunoașterea, asa ajungeți sa faceți test de paternitate.

gi-jane2, moderator
Deci in principiu pot contesta recunoașterea in baza
Art. 420

Contestarea recunoaşterii de filiaţie

(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată

Intrebarea este daca imi este acceptata contestatia recunoasterii din moment ce eu insumi am recunoscut copilul ca fiind al meu
Da, puteți contesta. În categoria orice persoana interesata, intrați și dvs.