Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Subiect: vanzare spatii comerciale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Subiect: vanzare spatii comerciale

firma mea functioneaza intr-un spatiu inchiriat de la primarie de 10 ani si as dori sa cumpar acest spatiu.Primaria spune ca nu se poate vinde prin negociere directa doar prin licitatie.Mentionez ca imobilul respectiv este a casa veche nerevendicata pe care primaria a intabulat-o dupa care a fost trecut recent din proprietate publica in cea privata a primariei.Contractul de inchiriere este valabil inca 2 ani si am inteles ca pana spatiul face obiectul unui contract de inchiriere valid nu se poate scoate la licitatie.Cei de la primarie mi-au propus sa reziliez contractul de inchiriere pentru ca sa-l poata scoate la licitatie si sa particip la licitatie daca vreau sa-l cumpar deoarece in cazul meu nu se aplica legea 550/2002 pentr ca sa-l pot cumpara prin negociere directa.V-as ruga sa ma lamuriti in aceasta privinta ,daca se poate ? Multumesc anticipat
evtnokor a scris:
firma mea functioneaza intr-un spatiu inchiriat de la primarie de 10 ani si as dori sa cumpar acest spatiu. Primaria spune ca nu se poate vinde prin negociere directa doar prin licitatie. Mentionez ca imobilul respectiv este a casa veche nerevendicata pe care primaria a intabulat-o dupa care a fost trecut recent din proprietate publica in cea privata a primariei. Contractul de inchiriere este valabil inca 2 ani si am inteles ca pana spatiul face obiectul unui contract de inchiriere valid nu se poate scoate la licitatie. Cei de la primarie mi-au propus sa reziliez contractul de inchiriere pentru ca sa-l poata scoate la licitatie si sa particip la licitatie daca vreau sa-l cumpar deoarece in cazul meu nu se aplica legea 550/2002 pentr ca sa-l pot cumpara prin negociere directa.V-as ruga sa ma lamuriti in aceasta privinta ,daca se poate ?

Buna ziua,
Nu reziliati contractul.
Studiati contractul de inchiriere si observati daca aveti sau nu un drept de preemptiune la o eventuare vanzare a spatiului.
Daca, eventual, in cei 2 ani pana la terminarea contractului Dvs., spatiul se va vinde unei terte persoane, vanzarea se va face numai cu "sarcina", in sensul ca acel cumparator trebuie sa respecte inchirierea si conditiile de locatiune din contractul incheiat cu Dvs.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov