Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pilonul II de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pilonul II de pensii

As dori sa retrag banii de la pilonul ll de pensii sau sa-i transfer la pilonul l.
Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Nu exista aceasta lege si sper sa nici nu existe.
Doar un anumit partid socialist o doreste.
Ceva-ceva tot a făcut partidul :) A dat OUG 114/2018.

@neliana
Nu-i puteți retrage, dar puteți opta să cotizați de acum înainte doar la sistemul public dacă sunt mai mult de 5 ani de când cotizați și la fondul privat.
(6) O persoana participanta la un fond de pensii poate opta, pe baza de cerere individuala, dar nu mai devreme de 5 ani de participare la respectivul fond, sa se transfere la sistemul public de pensii. Fondurile detinute pana la data transferului raman in contul personal al participantului pana la deschiderea dreptului la pensia privata.

Citiți și acest articol, e lămuritor:
www.avocatnet.ro/articol_500...