Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, mama mea a decedat si voiam sa știu dacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, mama mea a decedat si voiam sa știu dacă exista ...

Bună ziua, mama mea a decedat si voiam sa știu dacă exista posibilitatea sa ii sting un credit pe care aceasta îl are la BCR cu pensia privata din pilonul II.
Daca ma pot folosi de contul pe care îl are ca și pensie privata pilonul II sa ii sting datoria către BCR.
Aștept răspuns.
Multumesc,
Condoleante!

De ce nu folositi asigurarea, daca avea una, pentru plata acelui credit?

Dar puteti si retrage acei bani din pilonul 2 si apoi plati datoria.
Vedeti care sunt pasii pentru retragerea banilor si intrebati si de asigurare.
Am încercat cu asigurarea dar nu ii acoperă creditul din cauza unor clauze impuse de ei, aștept răspuns din partea celor de la metropolitan dacă pot retrage banii chiar dacă am cont de pilonul 2. Din ce am citit nu imi da voie sa depun cerere pentru a retrage banii.
Multumesc frumos. Sper sa se rezolve

Ionut.ion a scris:

Condoleante!

De ce nu folositi asigurarea, daca avea una, pentru plata acelui credit?

Dar puteti si retrage acei bani din pilonul 2 si apoi plati datoria.
Vedeti care sunt pasii pentru retragerea banilor si intrebati si de asigurare.

Da, se poate. Dezbateti succesiunea si in calitate de mostenitor, solcitati retragerea banilor cu care a cotizat mama dvs. la pilonul 2 de pensii.
Daca cei de la Metropolitan va refuza cererea, reveniti cu intrebari.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat