avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, mama mea a decedat si voiam sa știu dacă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, mama mea a decedat si voiam sa știu dacă exista ...

Bună ziua, mama mea a decedat si voiam sa știu dacă exista posibilitatea sa ii sting un credit pe care aceasta îl are la BCR cu pensia privata din pilonul II.
Daca ma pot folosi de contul pe care îl are ca și pensie privata pilonul II sa ii sting datoria către BCR.
Aștept răspuns.
Multumesc,
Condoleante!

De ce nu folositi asigurarea, daca avea una, pentru plata acelui credit?

Dar puteti si retrage acei bani din pilonul 2 si apoi plati datoria.
Vedeti care sunt pasii pentru retragerea banilor si intrebati si de asigurare.
Am încercat cu asigurarea dar nu ii acoperă creditul din cauza unor clauze impuse de ei, aștept răspuns din partea celor de la metropolitan dacă pot retrage banii chiar dacă am cont de pilonul 2. Din ce am citit nu imi da voie sa depun cerere pentru a retrage banii.
Multumesc frumos. Sper sa se rezolve

Ionut.ion a scris:

Condoleante!

De ce nu folositi asigurarea, daca avea una, pentru plata acelui credit?

Dar puteti si retrage acei bani din pilonul 2 si apoi plati datoria.
Vedeti care sunt pasii pentru retragerea banilor si intrebati si de asigurare.

Da, se poate. Dezbateti succesiunea si in calitate de mostenitor, solcitati retragerea banilor cu care a cotizat mama dvs. la pilonul 2 de pensii.
Daca cei de la Metropolitan va refuza cererea, reveniti cu intrebari.
Ultima modificare: Vineri, 17 Martie 2023
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere bani pilonul 2 de pensie Dianaadnana Dianaadnana Buna ziua! Se pot retrage banii din pilonul 2 de pensii? Am fost azi la banca BCR si mi sa spus ca nu pot retrage pentru ca este obligatoriu si doar cei din ... (vezi toată discuția)
Bună ziua am o întrebare am certificat de handicap grad 2 și ... Lucian40 Lucian40 Bună ziua Am o întrebare Am certificat de handicap grad 2 și nu mai lucrez de câtva ani Mai exact problema cu auzul. Am contribuit la pensia privata ... (vezi toată discuția)
Bună ziua as avea și eu o întrebare dacă se poate.tatal meu ... Ramonafodor96@yahoo.ro Ramonafodor96@yahoo.ro Bună ziua as avea și eu o întrebare dacă se poate.Tatal meu a decedat și eu sunt unica moștenitoare și el a contribuit la o pensie privata și sa făcut ... (vezi toată discuția)