Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pe economie in constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pe economie in constructii

Cine anume ar trebui sa mareasca minimul pe economie , in domeniul constructiilor?
Toti angajatorii care:
- desfăşoară activitatea de construcţii definită la codul CAEN 41.42.43 - secţiunea F - Construcţii;

- desfăşoară activitatea în domeniile de producere a materialelor de construcţii, definite de următoarele coduri CAEN:

2312 - Prelucrarea şi fasonarea sticlei plate;
2331 - Fabricarea plăcilor şi dalelor din ceramic;
2332 - Fabricarea cărămizilor, ţiglelor şi altor produse pentru construcţii din argilă arsă;
2361 - Fabricarea produselor din beton pentru construcţii;
2362 - Fabricarea produselor din ipsos pentru construcţii;
2363 - Fabricarea betonului;
2364 - Fabricarea mortarului;
2369 - Fabricarea altor articole din beton, ciment şi ipsos;
2370 - Tăierea, fasonarea şi finisarea pietrei;
2223 - Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcţii;
1623 - Fabricarea altor elemente de dulgherie şi tâmplărie pentru construcţii;
2512 - Fabricarea de uşi şi ferestre din metal;
2511 - Fabricarea de construcţii metalice şi părţi componente ale structurilor metalice;
0811 - Extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei;
0812 - Extracţia pietrişului şi nisipului;
711 - Activităţi de arhitectură, inginerie şi servicii de consultanţă tehnică;

trebuie sa mareasca salariul minim la 3000 lei.
Multumesc frumos, mai am o intrebare: la toti angajatii indiferent de functii?
La toti salariatii ,legea nu distinge in acest sens.
Pentru toti salariati este facilitate fiscala?