avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinul de deasupra și-a stricat balconul iar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinul de deasupra și-a stricat balconul iar de-atunci toată apa care cade de la el s-a infiltrat în pereții și tavanul balconului meu. Care ar fi pașii rezolvării problemei?

Locuiesc la etajul 9 al unui bloc de 10 etaje.In urma cu 3 ani vecinul de la etajul 10 si-a stricat balconul inchis cu sticla si cornier nu mai are tavan și nici lateralele ei de atunci la fiecare ploaie sau zăpada apa care cade la el in balcon sa infiltrat în pereții și tavanul balconului meu si toata tencuiala a căzut am reparat o data balconul izolat iar in scurt timp de toamnă și până primăvara balconul meu arată mai rau decat inainte de reparații plin de mucegai fara tencuiala. Vecinul de la 10 nu dorește ca sa isi închidă balconul, acum infiltratiile de apă au ajuns și pe tavanul si peretele care comunică cu balconul. Administratorul spune că nu e treaba lui asiguratorul nu despagubeste infiltratia de apă,totusi ce ar trebui să fac.Multumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Rew3 , utilizator 23:35, 13 Ianuarie 2019
Trebuie actionat in instanta vecinul in baza prevederilor privind raspunderea pentru fapta lucrului (i.e. ruina edificiului) din Codul Civil.

Cu stima,
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vecinul de desupra nu este obligat prin lege sa isi inchida balconul, ins chimb este obligat sa isi intretina spatiul privat pentru a nu afecta pe ceilalti proprietari.
In cazul in care considerati ca vecinul nu isi intretine balconul corespunzator iar din aceasta cauza va afecteaza proprietatea apelati la presedintele asociatiei si solicitati ca acesta sa discute cu proprietarul respectiv sa respecte prevederile L196/2018, ulterior il puteti actiona in judecata pe proprietar.

L196/2018
Secţiunea a 2-a Obligațiile proprietarilor din condominii
Articolul 30
(3) În condițiile prezentei legi și cu respectarea prevederilor legislației în vigoare privind calitatea în construcții, proprietarul este obligat să mențină proprietatea sa individuală, locuință sau spațiu cu altă destinație decât aceea de locuință, în stare bună din punct de vedere tehnic și funcțional, pe propria cheltuială. Niciun proprietar, chiriaș sau angajat al asociației de proprietari nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau individuală a celorlalți proprietari din condominiu și nu poate afecta funcționarea normală și întreținerea condominiului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos, dar problema este ca vecinul este plecat in america și nu sta nimeni acolo in acest caz cum se procedează. Multumesc mult
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu a lăsat nicio data de contact, nu exista nimeni pe care sa il fi lăsat sa aibă grija de apartament? Cum își plătește întreținerea, plătește online? Discutati cu președintele, administratorul, trebuie sa aiba cunostinta desperately proprietar, chiar dacă e plecat în State nu e plecat pe lună. Dacă I se sparge o teava în casă ce se întâmplă?
Cheltuielile le plătește curând banii intr-un cont .Datele pe care le stim e doar numele atât.Nu a lasat pe nimeni sa aiba grija de apartament,in 2017 a fost a văzut cum arată balconul și camera apatamentului meu a spus ca o sa închide balconul lui dar au fost vorbe in vânt și de atunci nu a mai dat nici un semn

Alte discuții în legătură

Hidroizolatie terasa balcon saab saab Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am urmatoarea situatie: sunt proprietarul unui apartament ... RaduB123 RaduB123 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: sunt proprietarul unui apartament aflat la etajul 8 intr-un bloc de 10 etaje. Ultimele 2 etaje sunt etaje retrase si au ... (vezi toată discuția)
Balconul vecinului,foarte deteriorat sonia28 sonia28 Buna seara, Trec prin urmatoarea situatie neplacuta.Am inchis balconul cu termopan,insa din pacate,cand ploua putin mai tare,efectiv ne ploua in ... (vezi toată discuția)