Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 263/2010 art.102, al.2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 263/2010 art.102, al.2

Cum pot obtine indexarea pensiei pe 2019 cu coeficientul de inflatie conform Legii 263/2010, art,102 al.2. Atata timp cat aceasta lege nu afost abrogata sau modificata, avem dreptul legal de a primi acesti bani.
Prin OUG nr. 114/ 28.12.2018 s-a stabilit ca incepand cu 01.09.2019 va creste valoare punctului de pensie de la 1.100 lei la 1.265 lei. Nu sunt prevazute in legislatie alte majorari la pensii pentru 2019.
Art.31 din OUG 114/208 deroga de la prevederile art.102 alin.2 din Legea 263/2010 si, prin urmare, consider ca nu prea aveti sanse de castig pentru problema expusa.
Buna ziua,

Am citit continutul art.31 din OUG.114/2018 (citat mai jos) unde se face referire doar la majorarea punctului de pensie nu si la indexarea pensiei cu coeficientul de inflatie care trebuie facuta anual cf. art.102, al.2 din Legea 263/2010 ((2) Valoarea punctului de pensie se majoreaza anual cu 100% din rata medie anuala a inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat.). De ce anul trecut cei care au depus contestatie au obtinut indexarea iar anul acesta nu se poate, desi situatiile sunt similare,, in ambele ordonante se face referire la majorarea pct.de pensie si nicidecum ca nu avem dreptul la indexarea cu coeficientul de inflatie, drept dat de lege.

In aceeasi situatie am fost noi pensionarii si anul trecut, cand am pierdut indexarea cu coeficientul de inflatie, dar cei care au depus contestatie la contegios au obtinut aceasta majorare, desi in noiembrie 2017 a fost data OUG.82 unde se spune, citez : Conform alin. (1) al art. I din O.U.G. nr. 82 din 8 noiembrie 2017, publicata in M. oficial nr. 902 din 16 noiembrie 2017, incepand cu data de 1 iulie 2018, prin derogare de la prevederile art. 102 alin. (2) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, valoarea punctului de pensie se majoreaza cu 10% si este de 1.100 lei.

Articolul 31/OUG.114/2018
Prin derogare de la prevederile art. 102 alin. (2) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unita
r de
pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, începând cu data de 1 ianuarie 2019, valoarea
punctului de pensie se menţine la 1.100 lei şi, începând cu 1 septembrie 2019, valoarea punctului de
pensie se majorează cu 15% şi este de 1.265
lei.
Practica judiciara nu este izvor de drept ... eu v-am spus ca nu prea aveti sanse, nu v-am spus sa nu actionati in instanta, avand in vedere textul OUG 114/2018 care mentioneaza prin derogare ... si principiul de drept "Specialia generalibus derogant" - "norma specială e cea care derogă de la norma generală și că norma specială este de strictă interpretare la cazul respectiv. Mai mult, o normă generală nu poate înlătura de la aplicare o norma specială".

Ce va decide o instanta de judecat nu avem de unde sa stim...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc, voi incerca sa-mi optin drepturile prin instanta. O zi buna in continuare