avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Infractiune in termenul de incercare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Infractiune in termenul de incercare

O cunostinta a fost condamnata la 8 luni cu termen de incercare 2 ani pt abatere alcool la volan.
In termenul de incercare, in seara de Craciun , pe fondul consumului de alcool a spart geamul la un bar si i s a facut dosar de tulburare ordine publica.
Problema cu geamul s a rezolvat insa a ramas tulburarea,
Daca face un acord de recunoastere vinovatie, ar fi in avantajul lui , pedeaspa pt fapta sa fiind inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
In cazul lui ar putea fiind posibila o amenda?
Persoana in cauza are sotie insarcinata. Ce ar putea sa mai conteze sa nu fie cu executare??
multumesc tuturor
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi bine sa isi angajeze avocat ca sa ii studieze dosarul.
Condamnarea va fi cu executare si daca face acord cu procurorul.
Va vedea avocatul ce va fi de facut dar este bine sa căutați avocat care sa stie ce are de facut si nu doar sa angajați avocat ca sa aiba si el avocat.
Multumesc dl Lascoschi!
din pct dvs de vedere amenda nu ar fi posibila sub nici o forma???
CU STIMA
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este posibilă condamnarea la amenda penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penal David alexandru David alexandru Buna seara e normal sa primesti condamnare 1 an inchisoare cu executare pentru un geam spart? Precizez ca nu am avut niciodata probleme cu politia cazier curat ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan... ContSters440914 ContSters440914 Buna ! Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru alcool (0,93 in aer... si da stiu in sange iese dublu) = dosar penal cu 8luni-1an cu suspenare . Dupa o ... (vezi toată discuția)
Inchisoare cu suspendare MihaiIancu MihaiIancu Buna seara! se pot da doua pedepse de inchisoare cu suspendare?? (vezi toată discuția)