Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Buna ziua. Sunt in situatia sa cumpar ( am deja promisiune de vanzare cumparare semnata in urma cu un an) o locuinta care era on constructie si care acum a fost finalizata.
Proprietarul, persoana fizica are toate actele: autorizatie constructie, receptie, certificat de edificare si intabulare 1/1 desi este casatorit. Toate acestea s au intamplat deoarece terenul a fost al lui dinaintra casatoriei, apoi autorizatia a fost obtinuta cand nu era casatorit, dupa care s a casatorit dar cu toate astea actele au fost emise exclusiv pe numele lui, nicaieri nefiind mentionata sotia.
A depus 2 cereri de notare in cartea funciara si a sotiei atasand copii legalizate de pe certificatul de casatorie si declaratiiile amandurara ca locuinta este bun comun dobandit in casatorie insa ambele au fost Respinse la oficiul de cadastru.
Notarul refuza semnarea contractului in aceste Conditii.
Oferiti mi va rog o solutie pentru incheierea acestei vanzari. Multumesc
Nu inteleg de ce refuza notarul incheierea contractului!?!?
Schimbati notarul!
Daca toate actele sunt pe numele lui si la OCPI apare ca fiind unic proprietar, ce importanta are ca la acest moment este casatorit ?!?
Doar cu el trebuie sa semnati actele e vanzare-cumparare. Sotia lui nu are niciun amestec.
"A depus 2 cereri de notare in cartea funciara si a sotiei atasand copii legalizate de pe certificatul de casatorie si declaratiiile amandurara ca locuinta este bun comun dobandit in casatorie insa ambele au fost Respinse la oficiul de cadastru."

Dacă imobilul a fost dobândit anterior căsătoriei, cum să fie bun comun?
Normal ca a respins la Cartea Funciară.
Iar fără intabulare, nici un notar nu autentifică vânzări.
Puteti schimba 7 notari.
Inteleg ca vânzătorul dorește să o introducă și pe sotie in tranzacție sau cum?