Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Care este reglementarea legala pentru obligativitatea ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Care este reglementarea legala pentru obligativitatea unei institutii de a pune panouri de averizare cu podea alunecoasa?

Care este reglementarea legala pentru obligativitatea unei institutii de a pune panouri de averizare cu podea alunecoasa? Si pentru proprii angajati dar mai ales pentru clienti, pacienti, apartinatori care intra in institutia respectiva?
Din paxate ANPC spune ca nu este cadru legal pentru aceste avertizari privind pericolele in incinta spatiilor publice.
Lipsa atentionarii portiunilor alunecoasa poate duce la accidente, iar victimele pot deschide actiune in instanta impotriva firmei si cere despagubiri morale si materiale.
In alta ordine de idei, in nicio institutie nu este permis sa existe podele alunecoase care pot pune in pericol de accidentare, in mod egal, atat proprii lucratori cat si clientii. Spalatul podelelor se face in afara orelor de program, in pauze, iar periodic pentru pastrare curatenie se face cu mijloace uscate/ cu uscare instantanee.