Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limită de vărstă pentru femei care au ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limită de vărstă pentru femei care au nascut 3 copii

Care este nr. de articol și actul normativ care prevede reducerea vîrstei de pensionare pentru femeile care au născut și crescut 3 sau mai mulți copii.
În concret care e art. , actul normativ chiar dacă am înțeles că intră în vigoare la 1 Septembrie 2021. Multumesc !
Noua lege a pensiilor isi produce efecte dupa publicarea in MO.
In prezent, legea adoptata de parlament este contestata la Curtea Constitutionala.
Cu respect ,am dorit în mod concret numărul legii și articolul din această lege care prevede acest drept. Știu că o lege produce efecte după publicare în M.O. , dar am căutat legea și nu o găsesc ÎN FORMA PROMULGATĂ de președinte . Dacă mă puteți ajuta să o găsesc .Vă mulțumesc.
Legea nu a fost promulgata de presedinte. Mai intai trebuie sa apara o Decizie a CC care sa se publice in MO. Legea aprobata de parlament a fost contestata de opozitie la CC.