Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 4 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

4 ore

Sunt angajata cu 4 ore, care este salariul minim brut pe care trebuie sa-l primesc din Ianuarie 2019? ( am studii superioare)
Postul pe care sunteti angajata necesita studii superioare si aveti vechime mai mare de 1 an?
Daca o persoana a absolvit o facultate si are o vechime in campul muncii mai mare de 1 an, nu beneficiaza in mod automat de un salariu minim brut de 2.350 lei, daca este incadrata in alta activitate decat domeniul in care a absolvit studiile superioare.
In cazul dvs. daca indepliniti conditiile de mai sus veti avea un brut de 1175 lei, in caz contrar 1040 lei.
elenazan, utilizator
1175 lei brut daca aveti o vechime in munca de cel putin un an in domeniul studiilor superioare
Cornel Vasile, Consilier juridic
Salariu
Buna ziua! Daca m am intors la munca din ccc mai devreme de data la care copilul implineste varsta de doi ani si persoana care imi tinea locul nu poate fi data afara de aceea sunt nevoita sa lucrez doar 4 h/zi, ce salariu ar trb sa primesc eu? Stiam ca cm nu se schimba dupa ce te intorci de aceea nu inteleg cu cat ar trb sa fiu eu platita.
1. Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

2. Asadar, persoana aflata in CC are dreptul sa revina la ultimul loc de munca avut inainte de intrarea in CCC sau la un loc de munca echivalent cu acesta ...Cu toate ca textul de lege nu reglementeaza expres si obligatia angajatorului de a va primi la munca la terminarea CCC, aceasta obligatia decurge dintr-unul din principiile dreptului civi, conform caruia, un drept subiectiv apartinând unui subiect de drept, de regula îi corespunde o obligatie altui subiect de drept (a celui de la care se pretinde sa savârseasca ceva). Altfel spus, dreptului persoanei de a reveni la locul de munca dupa terminarea CCC ii corespunde obligatia angajatorului de a va primi inapoi.

Reluarea activitatii se va face in baza aceluiasi contract individual de munca, angajatorul emitand o decizie de incetare a suspendarii c.i.m. si de reluare a activitatii.

3. La revenirea din CCC se poate modifica c.i.m. cu acordul partilor sau unilateral de catre angajator in conditiile prevazute de Codul Muncii.

Vi s-a modificat c.i.m.?